Za symbolických desať centov na celý deň si tu môžete uložiť bicykel, ale aj príslušenstvo, napríklad prilbu alebo sedačku. Dôležité je uchytiť ich tak, aby počas procesu parkovania nemohli z bicykla vypadnúť. Prvý parkovací dom na Slovensku je vysoký jedenásť metrov, v tvare dvanásťuholníka a má kapacitu 118 bicyklov, z toho 16 detských. Vzhľadom k umiestneniu cykloveže slúži aj na parkovanie bicyklov, ktorých majitelia pokračujú vlakovou alebo autobusovou dopravou. Pomáha tiež znížiť nápor áut parkujúcich pred stanicou. Proces uschovania bicykla trvá maximálne pol minúty a jednotlivé fázy automatického parkovania, ako aj bezpečnostné pokyny je možné sledovať na monitore.
Predné koleso je potrebné zatlačiť do mechanizmu, ktorý ho pevne prichytí. Následne, po odstúpení zo žltej zóny treba stlačiť tlačidlo štart, o zvyšok sa už postará cykloveža. Po zaparkovaní si zákazník vyberie z automatu potvrdenie, pri vyzdvihnutí bicykla ho zas vloží do čítačky terminálu, na ktorom sa zobrazí suma za parkovné. Po jej zaplatení bicykel automaticky vyvezie pred prijímacie dvere.
Veža je zároveň napojená na kamerový bezpečnostný systém, k bicyklom nemá prístup nikto iný ako majiteľ. Na realizáciu projektu získalo mesto Trnava nenávratný finančný príspevok z EÚ vo výške 505 319,- eur.
Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.
Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu