Raz a navždy sa tak ukončí 20-ročná a zároveň najdlhšia vojna v dejinách Spojených štátov. Dátum konečného odchodu vojsk stanovili symbolicky na 11. september 2021.
Prezident Biden sa chopil slova. „Je čas ukončiť najdlhšiu americkú vojnu,“ vyhlásil z Bieleho domu. Zhodou okolností hlava štátu stála na rovnakom mieste, kde v roku 2001 USA vyhlásilo vojnu terorizmu. Správu pred 20 rokmi smerovali najmä militantnej islamskej organizácii Al-Káida, ktorá 11. septembra 2001 stála za teroristickými útokmi v krajine. Za ten čas sa v Bielom dome vystriedali štyria prezidenti a zomreli tisícky amerických vojakov.
Formálne sa misia v Afganistane skončila v decembri 2014, napriek tomu sa USA stiahne až teraz. Biden iba tri mesiace po nástupe do funkcie oznámil odchod približne 2 500 vojakov. Spolu s Američanmi sa stiahnu aj britské vojská a zvyšné zahraničné jednotky. Definitívnu bodku za krviprelievaním urobia 11. septembra, pričom Biden termín posunul o štyri mesiace.
Pôvodne Donald Trump (74) pri minuloročnej dohode s radikálnym hnutím Taliban navrhol termín pre stiahnutie armády k 1. máju. Vzhľadom na to, že sa opätovne nestal prezidentom, čakalo sa na vyjadrenie Bidena. Ten ignoroval varovania poradcov, že Taliban ešte neprerušil kontakty s Al-Káidou. Rovnako aj rady na ponechanie amerických vojsk, dokým tamojšia armáda nezosilnie.
V jeho konaní ho uistila správa tajnej služby, ktorá ho informovala o tom, že teroristický útok vedený z Afganistanu nehrozí. Jeho prezident Ashraf Ghani v stredu telefonoval s Bidenom. „Krajina rešpektuje rozhodnutie USA a s našimi americkými partnermi budeme spolupracovať na zaistení hladkého priebehu,“ vyjadril sa Ghani (71). Zároveň dodal, že ich obranné jednotky sú plne schopné chrániť svojich ľudí a vlasť.
Vojna v Afganistane
Trvanie: 7. október 2001 – súčasnosť
Miesto: Afganistan
Príčina: teroristické útoky na USA
Výsledok: pád vlády Talibanu, zničenie táborov Al-Káidy, smrť Usámu bin Ládina († 54)
Obete: viac ako 100 000 mŕtvych