Projekt na zistenie kolektívnej imunity zastrešuje Lekárska fakulta Univerzity Pavla J. Šafárika (LF UPJŠ) v spolupráci s mestom Košice. Odborníci sú presvedčení, že testovanie na protilátky medzi obyvateľstvom pomôže odhaliť skutočný obraz o tom, akú odolnosť majú Košičania proti koronavírusu. Počet testov je však obmedzený, využiť ich môže len 10-tisíc ľudí.
Svoju odolnosť voči covidu si môžu obyvatelia metropoly východu overiť už od pondelka 19. apríla. Mesto Košice v spolupráci s LF UPJŠ začne bezplatne testovať protilátky na covid-19 v rámci lekárskej štúdie. „Mesto vytvorilo priestor a technickú podporu univerzite, aby sme mohli štúdiu vykonať,” informoval primátor Košíc Jaroslav Polaček. Testovanie bude trvať 14 dní, aj počas víkendu, kedy budú testovacie hodiny rozšírené. „Očakávame, že záujem bude veľký,” dodal primátor s tým, že vyhodnotenie dostanú ľudia cez sms správu. „Pre nás je dôležité, že budeme vedieť identifikovať zraniteľné skupiny obyvateľstva,” dodal primátor.
Spolupráca univerzity a kliniky
Monika Halánová, prodekanka LF UPJŠ upresnila, že ide o projekt na zistenie kolektívnej imunity. „Určená je pre všetky vekové kategórie a bude mať význam hlavne preto, že z výsledkov budeme vedieť povedať, koľko percent zúčastnených ľudí má reálne protilátky. Ľudia si zase budú môcť zistiť, či protilátky v tele majú, alebo covid-19 prekonali bez toho, aby o tom vôbec vedeli,” uviedla Halánová. Prodekanka dodala, že pomocou testovania vedia odhaliť aj infekčných ľudí.
Prorektor UPJŠ a prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Pavol Jarčuška upresnil, že testovať sa bude len prítomnosť a nie hladina protilátok. „Niekedy je dôležitejšia ich prítomnosť, ako ich hodnota. Ak má človek vytvorené protilátky, tak s veľkou pravdepodobnosťou má aj dobrú tzv. bunkovú imunitu. Tá po kontakte s koronavírusom vydá povel B-lymfocytom, aby sa protilátky začali tvoriť,” vysvetlil Jarčuška. Podľa slov odborníka má populačné testovanie veľký význam, vďaka čomu reálne zistia, ktoré skupiny obyvateľstva ochorenie najviac postihlo. „Získame tak mapu tvorby protilátok, ale aj košickú regionálnu mapu, kde sa ochorenie šírilo,” dodal Jarčuška.
Podrobnosti testovania
Miesto: Magistrát mesta Košice
Čas: pondelok až štvrtok od 12:00 do 17:00, piatok až nedeľa od 9.00 do 17.00
-testy sú určené pre ľudí bez vekového obmedzenia
-testovania sa nemôžu zúčastniť zaočkovaní ľudia, a to ani po prvej dávke vakcíny
-prebieha formou odobratia pár kvapiek krvi z bruška prsta, následne sa vykoná rýchlotest
Aké výsledky test ukáže?
Negatívny výsledok - s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa s vírusom nestretli alebo sa u vás po prekonaní ochorenia nevytvorila dostatočná ochrana proti infekcii.
Pozitivita IgG - prekonali ste ochorenie Covid-19 a máte protilátky.
Pozitivita IgG a zároveň pozitivita IgM - ochorenie ste prekonali len nedávno.
Pozitivita IgM – ochorenie Covid-19 prebieha, je potrebné dodržanie protiepidemiologických opatrení a vykonanie antigénového alebo PCR testu