Na rozhodnutie Ústavného súdu SR v tejto veci však čakali mnohí politici aj odborníci z rôznych oblastí. Opozícia, najmä bývalý predseda vlády Peter Pellegrini (Hlas-SD), ale napríklad aj koaličný poslanec Národnej rady (NR SR) Patrick Linhart (Sme rodina) chceli miesto predlžovania núdzového stavu radšej v zrýchlenom legislatívnom konaní prijať takzvaný pandemický zákon. Pripomína to portál vZdravotníctve.sk.
Vyhlásenie a predĺženie núdzového stavu umožňuje Ministerstvu zdravotníctva SR podľa ich slov efektívnejšie riadiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov s ochorením COVID-19 u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Otázkou týchto dní je, či má zmysel fungovať v rámci núdzového stavu až do konca apríla, aj keď na Slovensku situácia stále zlepšuje. Člen Pandemickej komisie, infektológ Pavol Jarčuška, je zatiaľ opatrný. „Ešte máme krátko po Veľkej noci, treba vidieť, ako sa vyvíja situácia a následne jednať podľa toho,“ povedal pre portál vZdravotníctve.sk.
Zrušenie núdzového stavu musí, rovnako ako jeho vyhlásenie, odsúhlasiť aj parlament. Portál sa opýtal ministerstva zdravotníctva či v najbližších dňoch nezvažuje navrhnúť jeho zrušenie, najprv na vláde, potom aj v NR SR. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová portálu vZdravotníctve.sk stručne odpovedala: „Uvedené je ešte predmetom rokovaní. Budeme vás následne informovať.”