Doteraz ste to mohli zistiť len tak, že ste si rovnaké miesto či oblasť každoročne fotili a následne porovnali. Odteraz to za nás bude robiť Google. Spoločnosť sa totiž rozhodla, že zužitkuje desaťročia zaznamenávania fotografického materiálu z celého sveta a sprístupní snímky z minulých rokov a desaťročí všetkým používateľom.
Pomocou novej časozbernej funkcie aplikácie Google Earth sa tak budeme môcť pohodlne preniesť do minulosti nielen miesta, kde žijeme, ale akéhokoľvek miesta na Zemi. Aplikácia Google Earth začala zverejňovať časozberné videá, na ktorých vidno, akými zmenami prešli jednotlivé miesta či oblasti od roku 1984 až do dnešných dní.
Môžeme si tak pozrieť napríklad fascinujúce zábery, ako sa na nezáživnom púštnom pobreží v priebehu desaťročí postupne rozrastá mestská zástavba a vzniká z neho ultramoderné pobrežie dnešného Dubaja aj s ikonickými Palmovými ostrovmi.
Zďaleka nie všetky časozberné snímky sú také pozitívne. Mnohé ponúkajú skôr srdcervúce výjavy rozširujúcich sa mestských aglomerácií či roztápajúcich sa ľadovcov. Ak sa zameriate napríklad na ľadovce na Aljaške, vyrazí vám dych, ako rýchlo z roka na rok ustupujú. Neveselé obrázky poskytuje aj pohľad na postupne sa zmenšujúcu plochu pralesov v Južnej Amerike.
Na záberoch z provincie Nuflo de Chávez na severovýchode Bolívie je napríklad veľmi zreteľne vidno, ako z pôvodného panenského pralesa nezostalo už doslova nič. Fascinujúce sú aj zábery na vysychajúce Aralské jazero. Medzi rokmi 1984 a 2020 sa vzhľad jeho satelitných snímok úplne zmenil. Z pôvodnej veľkej sýtomodrej plochy zostalo len zopár malých vodných „škvŕn“.
Jedným z dôvodov, prečo sa Google rozhodol sprístupniť novú časozbernú funkciu, je práve snaha zvýšiť povedomie ľudí o tom, ako sa v priebehu času mení naša planéta. Podľa riaditeľky Google Earth Rebeccy Moore tak teraz bude mať každý na dosah ruky dôkazy o tom, ako si svoju planétu ničíme.