Svetoznáma busta, ktorá zachytáva jej nezvyčajne jemné a symetrické rysy, mohla byť totiž ešte v staroveku zámerne "vylepšená", domnievajú sa nemeckí vedci.
Podľa ich názoru je pravdepodobné, že autor kráľovninej podobizne vyhladil vrásky okolo úst a vyrovnal pôvodne krivý nos na základe inštrukcií jej manžela, "kacírskeho" faraóna Amenhotepa IV. Achnatona (1367-1350 pred n. l.) tak, aby vyhovovala súdobému ideálu krásy.
"Je možné, že busta Nefertiti bola vytvorená tak, aby zodpovedala (Achnatonovým) predstavám," uviedol tím berlínskych expertov v odbornom časopise Radiology.
Päťdesiatcentimetrová busta Nefertiti sa našla v roku 1912 na lokalite Tell el-Amarna, ktorá krátku dobu slúžila ako hlavné mesto egyptskej Novej ríše, nazývané v tom čase Achetaton.
V pozostatkoch ateliéru slávneho kráľovského sochára Thutmoseho ju objavil nemecký archeológ Ludwig Borchardt. Pozostáva z vápencového jadra a štukových vrstiev rozličnej hrúbky. Dnes je súčasťou zbierok Egyptského múzea v Berlíne.
Tím vedcov pod vedením Alexandra Huppertza na základe hĺbkových analýz dospel k záveru, že jadro busty - na rozdiel od neskôr nanesených štukových vrstiev - pôvodne zobrazovalo ženu s menej výraznými lícnymi kosťami, s malou nerovnosťou na hrebeni nosa, s vráskami v oblasti úst a líc a s menej šikmými očami.
Egyptské úrady sa v spolupráci s UNESCO usilujú o navrátenie Nefertitinej busty a ďalších štyroch vzácnych staroegyptských pamiatok uložených v zahraničných múzeách.
Egyptská kráľovná Nefertiti: Bola skutočne taká krásna?
1
Galéria >
Otvoriť galériu
Nefertiti
Zdroj: info univ-tours
Legendárna egyptská kráľovná Nefertiti možno vôbec nebola taká krásna, ako sa všeobecne predpokladá.