Komisia sa po vylúčení aktívnej účasti inej osoby na smrti M. Lučanského zamerala na zisťovanie, ako s menovaným zaobchádzali príslušníci ZVJS počas jeho výkonu väzby, či u neho zisťovali riziko samovražedného konania a či vykonali opatrenia, ktorými mohli samovražde M. Lučanského zabrániť.
Komisia na základe zistených skutočností konštatuje, že zdravotnícky personál a ostatní príslušníci ZVJS vykonali dostatočné kroky k identifikácii rizika sebapoškodenia M. Lučanského. Preventívne zaradenie M. Lučanského na monitoring, následné nariadenie zvýšeného dohľadu a psychologickú intervenciu hodnotí Komisia z preventívno-bezpečnostného pohľadu pozitívne a považuje tieto opatrenia za primerané danej situácii. Zároveň je Komisia toho názoru, že nebolo možné rozumne očakávať prijatie ďalších opatrení zo strany ZVJS, ktoré by mohli spáchaniu samovraždy M. Lučanského zabrániť.
Komisia sa pri svojej činnosti zaoberala aj otázkou, či do základných práv M. Lučanského mohlo byť zasiahnuté jeho samostatným umiestnením na cele. Komisia zo zistených skutočností dospela k názoru, že zaobchádzanie s M. Lučanským zo strany ZVJS bolo realizované spôsobom zlučiteľným s úctou k jeho ľudskej dôstojnosti a spôsob a metódy zaobchádzania nevystavovali obvineného úzkosti alebo útrapám v intenzite prekračujúcej nevyhnutnú úroveň utrpenia, ktorú so sebou nesie samotný výkon väzby.