Zatiaľ čo expremiér hovorí, že je zodpovedná za to, že neočkujeme Sputnikom V, na jej stranu sa stavajú vedci, Matovičov minister či koaliční politici. Matovič jej meno na štvrtkovej tlačovke, kde sa zamotával do vlastných vyjadrení čoraz viac, spomenul nespočetnekrát, keďže ŠÚKL nedokázal posúdiť ruskú vakcínu pre 80 % chýbajúcich dokumentov, ktoré zaručujú jej bezpečnosť či účinnosť. Kto je nenápadná žena, ktorá odmieta vyhovieť politickému nátlaku Matoviča?
Baťovej meno sa v posledných týždňoch skloňuje najmä v súvislosti s ruskou vakcínou, ktorú mal ŠÚKL pod jej vedením preveriť. Ide totiž o neregistrovanú vakcínu. Výsledné stanovisko však Matoviča, ktorý dovoz vakcíny organizoval, nepotešilo. Baťovej ústav totiž nevedel posúdiť, či je očkovacia látka bezpečná, alebo nie. Chýbalo zhruba 80 % údajov z ruskej strany, ktoré by vniesli viac svetla.
„Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov,“ píše sa v stanovisku. Tento výsledok Matovič využil na stupňovanie útokov na nezávislý štátny úrad, ktorému Baťová šéfuje od roku 2016. „To je veta, za ktorú by sa nehanbil ani známy minister propagandy. Veta, ktorou pani B urobila nekonečnú hanbu slovenskej vede vo svete,“ myslím si Matovič.
Na Sputnik V pritom vydal výnimku ešte jeho minister Krajčí a mohlo sa ním očkovať už od marca. Matovič zároveň priznal, že nečítal ani len zmluvu k vakcíne, ktorú vyjednal - len veril, že je v nej všetko v poriadku. Teraz Rusi chcú, aby sme Sputnik V vrátili, keďže sme im zaň do ich výzvy ani len nezaplatili.
S manželom už nežijú
Ako Baťová reaguje na hlavnú výčitku Matoviča? „Tá veta len zosumarizovala to, čo sme našli počas posudzovania. Chýba nám dôkaz o tom, že tie jednotlivé výrobné miesta, o ktorých vieme, že ich je niekoľko, majú rovnaký proces výroby, že z nich vychádza vakcína, ktorá má rovnaké vlastnosti a charakteristiky. (...) Štátny ústav nemal v úmysle vakcínu Sputnik V nijakým spôsobom zdiskreditovať. Nikdy sme tiež netvrdili, že vakcína je zlá či nebezpečná. (...) Výrobca musí dokázať na základe vykonaných štúdií, že vakcíny sú rovnocenné a poskytujú rovnakú bezpečnosť a účinnosť. Štátny ústav opakovane žiadal o potrebné dôkazy, ktoré mu dodané neboli,“ povedala Baťová s tým, že stanovisko vypracovalo niekoľko profesionálnych posudzovateľov.
Do sporu medzi Matovičom a Baťovou je zapletený aj manžel šéfky ŠÚKL Rado Baťo. Ten totiž začiatkom marca kritizoval prepravu Sputnika na Slovensko a neslušne komunikoval so štátnou tajomníčkou ministerstva aj so samotným Matovičom. Jeho slová pobúrili Matoviča natoľko, že vyjadril obavu, aby Baťo neovplyvnil stanovisko ŠÚKL, ktorému šéfuje jeho manželka.
„Napriek tomu, že nechcem na verejnosti rozoberať môj osobný život, asi je dôležité povedať, že s manželom Radkom už spolu nežijeme niekoľko mesiacov. Obviniť nás z nejakej konšpirácie alebo komplotu, že my sa hádam doma dohadujeme, je úplne irelevantné,“ reagovala Baťová v relácii Silná zostava. Pre vyjadrenia expremiéra sa na ňu zosypali útoky najmä na sociálnych sieťach, kde sa jej vyhrážajú aj zabitím. Zaoberá sa nimi generálna prokuratúra.
Drucker: Baťová je profesionálka
Baťová pochádza zo Skalice, odkiaľ sa ako 10-ročná presťahovala s rodičmi na Myjavu. Pracovali ako lekári a tak je jasné, po kom zdedila inklináciu k biológii a chémii. Ako sama vraví, odjakživa ju bavilo všetko, čo sa týkalo ľudského tela a chorôb, a tak výber povolania nebol vôbec ťažký. Za šéfku ŠÚKL ju vymenoval v roku 2016 vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker. „Pani Baťovú som vymenoval na základe odporúčaní mojej vtedajšej štátnej tajomníčky Andrey Kalavskej. Zuzana Baťová vždy zastávala úrad profesionálne. Vždy mala svoj názor a nikdy nebola človekom, ktorý by bol dogmatický. Chápala aj potreby ministerstva, nikdy sa nesprávala k veciam čierno-bielo,“ povedal Novému Času Drucker s tým, že Matovič je „zlomyseľný človek“.
Baťová má paradoxne dôveru aj nového ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý ju meniť nechce. „Zatiaľ má moju dôveru,“ povedal minister Rádiu Expres. „Pustenie vakcíny na trh nie je len o vykonaní testov. Je tam ešte niekoľko ďalších krokov, o ktorých budem hovoriť s riaditeľkou ŠÚKL,“ povedal Lengvarský s tým, že si nemyslí, že za komplikácie v súvislosti so Sputnikom môže Baťová.
Podporujú ju aj koaličné strany SaS a Za ľudí. „Nie je v poriadku útočiť na ženu takýmto spôsobom, nie je v poriadku vťahovať ju do politiky, nie je v poriadku spochybňovať cez jej osobu celú inštitúciu a jej nezávislosť a už vonkoncom nie je v poriadku traumatizovať spoločnosť hľadaním domnelého vinníka, a tak eskalovať napätie len preto, že si nezávislá inštitúcia a žena na jej čele dovolí mať nezávislý názor, presne tak, ako jej to káže zákon,“ povedala poslankyňa Jana Žitňanská.
- V roku 2000 sa stala absolventkou Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského. Následne absolvovala rigoróznu skúšku a získala titul PharmDr.
- Absolvovala viacero zahraničných pobytov na univerzitách v Belgicku a v Kanade.
- V roku 2003 začala pracovať na UK ako odborný asistent na Katedre farmakológie a toxikológie.
- O rok neskôr získala na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave kvalifikáciu v odbore lekárenstvo. V roku 2007 získala na Univerzite Komenského doktorát v odbore farmakológia.
- Osem rokov pôsobila ako zodpovedný farmaceut vo verejnej lekárni v Trnave a neskôr v hlavnom meste.
- Pred nástupom do funkcie riaditeľky a vedúcej služobného úradu pôsobila štyri roky ako vedúca sekcie vedeckých a regulačných procesov registrácie liekov v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv.
- Do funkcie riaditeľky a vedúcej služobného úradu ju v roku 2016 vymenoval vtedajší minister zdravotníctva Drucker