Rakvu s vojvodom z Edinburghu spustili do kráľovskej hrobky pod kaplnkou na záver smútočného obradu, ktorý celebrovali windsorský dekan David Conner a arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Počas personalizovanej modlitby za zosnulého princa arcibiskup z Canterbury poďakoval za jeho „rozhodnú vieru a lojalitu, za jeho vysoký zmysel pre povinnosť a bezúhonnosť, za jeho život v službe národu a Spoločenstvu národov a za odvahu a inšpiráciu v jeho vedení“.
Na obrade, ktorý trval zhruba 50 minút, sa pre pandemické obmedzenia zúčastnilo len 30 smútiacich. Spolu s kráľovnou Alžbetou II. to boli členovia kráľovskej rodiny s ich partnermi a traja nemeckí príbuzní princa Philipa. Všetci dodržiavali sociálne odstupy a na tvárach mali rúška.
Členovia kráľovskej rodiny sú naučení nedávať najavo emócie, avšak na tvári princa Charlesa bolo najvýraznejšie vidieť hlboký smútok. Počas toho, ako kráčal za rakvou milovaného otca, výraz na jeho užialenej tvári lámal srdce. Neskôr počas zádušnej omše skryl zármutok pod rúškom. Pohreb nebol dostupný pre verejnosť a na žiadosť zosnulého vojvodu bol jednoduchší. O mnohých aspektoch poslednej rozlúčky rozhodol vojvoda sám.
Smútočnému obradu predchádzala procesia spred hradu ku kaplnke. Zúčastnili sa na nej príslušníci a vysokopostavení predstavitelia ozbrojených síl, členovia kráľovskej rodiny, okrem iných vojvodove deti a vnukovia, a kráľovná. Rakvu s vojvodom z Edinburghu previezli z hradu na korbe upraveného Land Roveru, ktorý pomohol navrhnúť on sám. Rakva bola prikrytá jeho osobnou zástavou, ktorá zobrazuje prvky z jeho života, od jeho gréckeho pôvodu až po britské tituly, a ležali na nej tiež čiapka a meč, odkazujúce na jeho pôsobenie v kráľovskom námorníctve.
Na oltári v kaplnke bolo vystavených viacero predmetov, ktoré si vojvoda vybral a odzrkadľovali jeho život, a to insígnie, medaily, vyznamenania, obušok poľného maršala a krídla Britského kráľovského letectva. Pred začiatkom obradu si Spojené kráľovstvo uctilo princa Filipa minútou ticha. Napriek upozorneniam, aby necestovali a nezhromažďovali sa, sa v meste Windsor zišli stovky ľudí, aby princovi Filipovi vzdali hold.
Deň po pohrebe sa v Spojenom kráľovstve skončí štátny smútok. Kráľovská rodina bude mať smútok ešte ďalší týždeň, jej členovia však budú pokračovať vo svojich povinnostiach a pri vhodných príležitostiach budú nosiť smútočné pásky.
Princ Philip zomrel v piatok 9. apríla vo veku 99 rokov na hrade Windsor. Ako uvádza agentúra AP, kráľovská hrobka v Kaplnke svätého Juraja zrejme nebude trvalým miestom posledného odpočinku princa Filipa. Očakáva sa, že po smrti kráľovnej ich pochovajú spolu na kráľovskom cintoríne v sídle Frogmore neďaleko Windsorského hradu.