Populárna hra v sebe skrýva zaujímavý príbeh a dokonca hneď niekoľko škandálov.
Kto by nepoznal Monopoly? Ide o jednu z najúspešnejších spoločenských hier sveta. Hráči majú k dispozícii figúrky, ktorými sa pohybujú po hernom pláne, na ktorom sú ulice mesta, hádžu kockami a nakupujú nehnuteľnosti, vyberajú nájomné či stavajú budovy a platia dane, pokuty či prenájmy. Ak si však niekto myslí, že v hre zvíťazí svojou šikovnosťou či finančnou gramotnosťou, tak je na omyle. V skutočnosti o úspechu rozhoduje úspešný hod kockou, ktorý hráčovi môže dopriať veľký majetok i potupný bankrot. Pôvodná hra pri tom mala úplne iný účel.
Ako sa stať milionárom?
Na prelome 19. a 20. storočia ľudia v Spojených štátoch, a nielen tam, s nadšením hrali spoločenské hry. Veľkú popularitu získali rôzne stolové hry, ktoré si ľudia často vyrábali sami. Podobný nápad mala aj istá Lizzie Magie. S nevôľou sledovala, ako málo ľudia rozumejú tomu, kde sa berú peniaze a ako ich možno zarobiť.
Tiež chcela ukázať hráčom, na čom vlastne zarábajú slávni americkí milionári a ako fungujú na trhu veľké monopoly. Tak vznikla jej hra The Landlord´s Game, ktorú si na počiatku 20. storočia dala aj patentovať. Hra bola čoskoro veľmi populárna, a tak pripravila Lizzie dve verzie. Okrem náučnej aj druhú, v ktorej sa hráči snažia zarobiť čo najviac. Podobnosť s dnešnou hrou Monopoly nie je vôbec náhodná.
O tridsať rokov neskôr na jej hru natrafil Charles Darrow. Hru postupne vylepšoval, zmenil herný plán a začal používať nové materiály a pod názvom Monopoly si ju nechal patentovať. Prvé roky nevyzerali pre Darrowa veľmi nádejne, nakoniec sa mu však podarilo hru predať veľkej hračkárskej firme Parker Brothers vyrábajúcej podobné produkty. Z neúspešného obchodníka sa nakoniec stal vzor úspešného amerického milionára.
Na úteku vďaka hre
Hra sa stala vďaka dobrému marketingu veľmi populárnou. Jej špeciálnu verziu dokonca hrávali aj vojnoví zajatci počas II. svetovej vojny. Nacistickí väznitelia hru nepoznali, a tak neraz prehliadli, že v nej boli prepašované skutočné peniaze, mapy, kompasy či rôzne užitočné predmety, ktoré zajatcom pomáhali utiecť.
Škandál však na seba nenechal čakať dlho. Lizzie Magie sa vyhlásila za skutočnú autorku hry, čo dosvedčoval aj americký patent z roku 1904. Keď sa ukázalo, že Darrow skutočne hru nevymyslel sám, vyplatil výrobca hračiek Lizzie Magie smiešnu sumu 500 dolárov, a na pôvodnú autorku sa čoskoro zabudlo.
V priebehu desaťročí sa hra stala tak populárnou, že v jednotlivých krajinách vznikli jej miestne verzie. Dnešné Monopoly je možné hrať v detskej verzii, používať platobný terminál, alebo si kúpiť verziu vydanú k veľkým športovým či kultúrnym udalostiam, akými sú napríklad olympiády. Nadšenci tiež súťažia v tom, kto bude hrať hru čo najdlhšie bez prestávky, alebo vyhľadávajú neobvyklé miesta, kde by si mohli zahrať.
Už ste skúsili niektoré z najpopulárnejších stolových hier všetkých čias? Ak nepatríte k tým, ktorí by si vystačili so šachmi či dámou, vyskúšajte populárne hry ako Cluedo, Scrabble či Backgammon. Stačí pár dní a do svojho repertoáru pridáte niektoré z nepreberného množstva kartových hier od klasického žolíka až po „faraóna“.
- Najdlhšie trvajúca hra: 70 dní bez prestávky
- Hra sa predáva v 114 krajinách sveta v 47 jazykoch.
- Hore nohami sa hra najdlhšie hrala 36 hodín.
- Existuje viac než 300 rôznych verzií hry, ktoré sú inšpirované rôznymi športmi alebo populárnymi filmami.
- Hra existuje aj vo verzii s Braillovým písmom, existuje aj verzia vyrobená z čokolády alebo z drahokamov v hodnote 2 milióny.
- Do dnešného dňa sa predala viac než miliarda hier Monopoly.
- Pôvodná hra sa predávala po dva doláre a už v priebehu jediného roka firma týždenne predala 35 000 krabíc.