Na svedomí to majú mať rovnaké osoby, ktoré aj otrávili bývalého agenta Sergeja Skripaľa (69). Česi okamžite vyhostili všetkých 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. „V piatok večer sme boli s ministrom zahraničných vecí jednoznačne informovaní o závažných skutočnostiach týkajúcich sa bezpečnosti našej krajiny. V nedeľu sme o tomto prípade informovali Miloša Zemana, ako aj o navrhovanom postupe, a prezident nám vyjadril absolútnu podporu,“ povedal Babiš na tlačovej konfertencii.
Spolu s ministrom Janom Hamáčkom informovali, že za výbuchom muničného skladu vo Vrběticiach z roku 2014, má stáť vojenská tajná služba GRU. „Pri explózii došlo k obrovským materiálnym škodám, vážnemu ohrozeniu a narušeniu života mnohých miestnych obyvateľov. A predovšetkým zahynuli dvaja naši spoluobčania, nevinní otcovia rodín,“ dodal premiér.
Česko sa následne rozhodlo vyhostiť pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli miestnymi tajnými službami identifikovaní ako dôstojníci ruských tajných služieb SVR a GRU. „Veľmi ma mrzí, že takto zásadne utrpia česko-ruské vzťahy, avšak Česká republika musí reagovať. Sme v podobnej situácii, ako napríklad Veľká Británia v prípade pokusu o otravu v Salisbury,“ uviedol vicepremiér. Zamestnanci dostali 48 hodín na to, aby krajinu opustili.
Súvis s otravou Skripaľa
Česká polícia zároveň vydala zatykač na dvoch údajných zosnovateľov explózie. Podľa fotografií má ísť o mužov, ktorí stáli aj za otravou bývalého agenta Skripaľa novičokom v Salisbury. Spočiatku sa preukazovali ruskými pasmi s menami Alexander Petrov a Ruslan Boširov, následne pasom Moldavska na meno Nicolai Popa a Tadžikistanu na meno Ruslan Tabarov. „Krátko po výbuchu vo Vrběticiach ruský prezident vyznamenal štátnym vyznamenaním tých ľudí, ktorí sú dnes označovaní za páchateľov. To dáva celú vec do iného svetla, pretože v tom čase nikto presne nerozumel, za čo boli vyznamenaní,“ hovorí bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
Podľa jeho slov by vôbec nebolo prekvapujúce, ak by Rusi nasadili po riskantnej operácii v Česku rovnakých agentov neskôr aj na akciu v Salisbury. „Sú to špecialisti, ktorí sú niekoľkokrát do roka použití v rôznych aktivitách. To nie je tak, že použijete špeciálne vycvičeného človeka raz a potom už nie. Je to o tom, že pod novou legendou, novým krytím, zarastení, pribratí či schudnutí útočia opakovane. Neobvyklé je, že Rusko takto pristupuje k štátnemu terorizmu,“ vysvetľuje Bránik.
Zbrane pre Ukrajinu
Týždenník Respekt informuje, že podozriví Rusi sa vo Vrběticiach zdržiavali v čase, keď tam boli zbrane údajne patriace bulharskému obchodníkovi, ktorý ich chcel predať Ukrajine. Emilian Gebrev bol podľa bulharskej polície v roku 2015 terčom dvoch neúspešných pokusov o otravu, ktoré tiež mala vykonať GRU.