Ako naše kĺby fungujú?
Kĺby tvoria spojenia našich kosti a zároveň umožňujú ich pohyb. Sú tvorené kĺbovou hlavicou a jamkou, a ich chrupavkou obalené plochy sú pre lepšie kĺzanie pokryté kĺbovým mazom. Za našu schopnosť skrčiť ruku v lakti alebo niekomu zamávať vďačíme kĺbom.
Prečo kĺby bolia?
Jednou z najbežnejších príčin bolesti kĺbov je artritída - choroba, ktorá sa väčšinou vyskytuje v dvoch hlavných formách. Osteoartróza, zvaná aj artróza, je spôsobená mechanickým opotrebovaním chrupavky kĺbov, zatiaľ čo reumatoidná artritída je chronické zápalové ochorenie kĺbov.
Podľa American College of Rheumatology, sa artróza najčastejšie vyskytuje u dospelých starších ako 40 rokov, môže sa však prejaviť už aj u ľudí vo veku 20 rokov. Postupuje pomaly, pričom jej prejavy časom silnejú, začnú spôsobovať bolesť a zároveň ovplyvňovať bežne používané kĺby, najmä kolená, boky, zápästia a plecia.
Čo na kĺby?
Správna výživa
Najlepším riešením tohto problému je prevencia, a preto je dôležité poskytovať kĺbom správnu výživu v adekvátnom množstve.
Z viacerých výskumov vyplýva, že vápnik, jedna zo základných stavebných zložiek kostí a kĺbov, začína v ľudskom tele po dovŕšení tridsiatky postupne ubúdať. Odvápňovanie sa môže veľmi negatívne prejaviť najmä na zdraví žien vo veku okolo 45 a viac rokov. Je to v dôsledku menopauzy a zmeny hormonálnej činnosti v ich tele.
Preto je dôležité zabezpečiť telu pravidelný príjem vápnika a horčíka, najlepšie formou pestrej stravy. Výživa na kĺby by mala zahŕňať mliečne výrobky, banány, zeleninu, lieskové orechy, mandle aj celozrnné pečivo.
Pomôžu aj vitamíny
Pri vstrebávaní vápnika hrajú dôležitú úlohu vitamíny D a C. Podporujú totiž správnu tvorbu kolagénu a pomáhajú udržiavať nielen pružnosť, ale aj pohyblivosť kĺbov. Dôležité sú taktiež prírodné látky zvané chondroitín sulfát a glukozamín sulfát, ktoré sa prirodzene tvoria v kĺbovej chrupavke, pričom zabezpečujú jej zdravie a správne fungovanie. S pribúdajúcim vekom však tieto látky v tele ubúdajú, čo vedie k postupnému opotrebovaniu chrupavky a následným bolestiam kĺbov.
Chondroitín pomáha zastaviť aktivitu enzýmov rozkladajúcich chrupavku, čím prispieva k udržaniu jej elasticity. Okrem toho má protizápalový účinok, takže zmierňuje bolesť pri osteoartróze, predchádza jej, a dokonca telu pomáha spomaliť a zastaviť jej celkový priebeh.
Vhodné prípravky na kĺby by teda mali obsahovať kombináciu všetkých vyššie spomínaných zložiek. BIO doplnok výživy Zerex Arthrex v sebe nielen spája silu vitamínov s protizápalovým chondroitínom a glukozamínom, ale je navyše vhodný aj pre vegánov.
Pár slov na záver
Bolesť kĺbov netreba podceňovať a snažiť sa ju ”zamiesť pod koberec”, pretože jej prejavy sa samé od seba nevytratia, a dokonca môžu prerásť v niečo horšie. Najlepším liekom je vždy prevencia.