Vyhlásil to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS), ktorý sa 19. apríla zúčastnil na rokovaní ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie (EÚ). Informoval o tom Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR). Korčok zároveň uviedol, že vyriešenie konfliktu je možné len diplomatickou cestou za rokovacím stolom. Slovensko podporilo aj Krymskú platformu, ktorej cieľom je poukazovať na okupáciu Krymu a zhoršujúcu sa ľudsko-právnu situáciu na polostrove. SR tiež dlhodobo podporuje Ukrajinu v jej ašpiráciách na integráciu do európskych a euroatlantických štruktúr a s tým súvisiacich transformačných procesov.
Šéf slovenskej diplomacie ocenil, že sa podarilo realizovať mnoho dôležitých reforiem ako napríklad reformu verejnej správy a decentralizáciu. „Európska únia musí spraviť všetko pre to, aby pomohla Ukrajine v náročných reformách, ktoré sú predpokladom pre postupné zlepšovanie života občanov, ako aj pre integráciu Ukrajiny do európskych a euroatlantických štruktúr,“ priblížil Korčok s tým, že úspešné napredovanie v reformách bude tou najlepšou odpoveďou na akékoľvek snahy o destabilizáciu krajiny.
Ministri sa na rokovaní venovali aj kritickej situácii v Etiópii. Konflikt v severnom regióne Tigraj predstavuje jednu z najrozsiahlejších humanitárnych kríz súčasnosti. „Okrem obrovského utrpenia miestnych obyvateľov, má konflikt negatívny vplyv aj na stabilitu širšieho regiónu. Kľúčom k riešeniu musí byť inkluzívny a transparentný národný dialóg medzi vládou v Addis Abebe a zástupcami regiónu Tigraj. S európskymi partnermi sme sa zhodli na nevyhnutnosti aktívnej podpory EÚ tomuto dialógu,“ doplnil Korčok. Potvrdil tiež, že rezort diplomacie podporí iniciatívu na pomoc Etiópii finančným príspevkom vo výške 20-tisíc eur na zabezpečenie urgentných humanitárnych potrieb obetiam vojny a zmiernenie dopadov humanitárnej krízy v regióne Tigraj.