"Polícia prijala dnes dopoludnia oznámenie od občana že sa niečo deje v Tepličke nad Váhom na námestí," povedal krajský žilinský policajný riaditeľ František Posluch. Do troch minút bola na mieste žilinská policajná hliadka. Pred kostolom horelo!
V plameňoch bola múmia Žofie Bosniakovej. Požiar začali hasiť policajti hasiacim prístrojom z auta. Kým dorazili hasiči, Žofie Bosniaková zhorela do tla. Podpálil ju muž (31) zo Žiliny, ktorý sa v minulosti liečil na psychiatrii.
Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva (KR) PZ v Žiline Jany Balogovej polícia zadržala páchateľa priamo na mieste činu ako sa pozeral na horiacu truhlu, v ktorej bola Žofia Bosniaková uložená. „V blízkej cukrárni si vypýtal kľúče od kostola. Vošiel do kaplnky, kde boli v drevenej truhle uložené takmer 400 rokov staré telesné pozostatky Žofie Bosniakovej. Vytiahol ich pred kostol, polial nezistenou horľavou látkou a zapálil," informovala Balogová.
Páchateľ sa podľa policajnej hovorkyne k činu priznal. „Motív jeho konania je zatiaľ predmetom vyšetrovania, policajti začali trestné stíhanie pre prečin hanobenia mŕtveho a v prípade uznania viny mu hrozí trest odňatia slobody od 1 do 5 rokov," dodala Balogová.
Kľúče podľa informácií Nového Času boli kľúče v cukrárni k dispozícii pre pútnikov, ktorý chceli navštíviť ostatky najznámejšej slovenskej múmie.
"Žilinský diecézny biskup vyjadruje hlboké poľutovanie nad zničením telesných pozostavkov Žofie Bosniakovej," uviedol pre Nový Čas hovorca žilinského biskupstva Peter Holbička.
Kto bola Žofia Bosniaková
Bosniaková, manželka uhorského palatína Františka Vesselényiho, žila v Tepličke nad Váhom a na hrade Strečno, kde aj zomrela. V roku 1689 našli jej telo neporušené po viac ako 45 rokoch od jej smrti, hoci nebolo balzamované. Gróf Ján Lowenburg dal jej telesné ostatky v roku 1698 premiestniť z hradnej kaplnky do krypty farského kostola v Tepličke nad Váhom. Bosniaková zriadila útulok pre chudobných a nemocnicu, menej majetným rozdávala malé chleby, ktorým sa vraj i v súčasnosti hovorí bosniaky.
Na verejnú úctu pozostatky vystavili do kaplnky kostola v roku 1729. Proces blahorečenia Žofie Bosniakovej začal v roku 1997.
V roku 2005 vydalo vydavateľstvo Ikar román spisovateľa Laca Zrubeca o šurianskej rodáčke pod názvom Žofia Bosniaková.