Viacero ľudí, ktorí majú prístup k neverejným informáciám, tvrdí, že je to dokonca pravdepodobné. Ide o špiónov GRU Anatolija Čepigu a Alexandra Miškina. Zatiaľ čo ich „návštevu“ v roku 2014 u našich susedov rieši celá Európa, Slovensko zatiaľ nerozhodlo, ako bude na incident reagovať.
„To, či tu u nás boli, nemôžem ani potvrdiť a ani vyvrátiť,“ povedal Novému Času vyhýbavo minister obrany Jaroslav Naď. „Nemôžem odpovedať,“ reagoval na otázku, akého časového obdobia by sa mala ich prípadná prítomnosť na Slovensku týkať. Už od víkendu, keď sa svet dozvedel o šokujúcom závere českých vyšetrovateľov, že za výbuchmi vo Vrběticiach stáli agenti ruskej spravodajskej služby GRU, sú českí aj sloveskí bezpečnostní predstavitelia skúpi na slovo.
Všetci dookola opakujú, že nemôžu prezradiť všetko, čo vedia. Medzičasom sa však objavili zatiaľ nepotvrdené informácie alebo indície, že dvojica agentov Anatolij Čepiga (42) a Alexander Miškin (42) pôsobila aj na Slovensku. „Ak dovolíte, nezachádzal by som do nejakých detailov, aby sme neprekročili rámec utajovaných skutočností,“ povedal premiér Eduard Heger.
Niekoľko kilometrov od hranice
O niečo zdieľnejší je bezpečnostný analytik Radovan Bránik, ktorý považuje za veľmi pravdepodobné, že dvojica spomínaných agentov cez Slovensko minimálne prechádzala. Muničný sklad vo Vrběticiach sa podľa neho nachádza vzdušnou čiarou pár kilometrov od slovenskej hranice, pričom je niekoľko ciest prevažne v blízkosti lesného porastu a členitého terénu s riedkym osídlením, kadiaľ je ideálne opúšťať horúcu českú pôdu.
„V čase po útoku bola pritom hranica zelená a nestrážená,“ povedal Bránik pre Nový Čas. Hneď na druhej strane hranice je navyše priestor, v ktorom sa po invázii v roku 1968 usadila silná sovietska vojenská posádka a rozviedna služba, upozorňuje analytik. Oblasť Nemšovej je podľa neho dodnes považovaná za jednu z najviac penetrovaných domácimi zradcami, teda ľuďmi, ktorí so Sovietmi kolaborovali aj mimo vedomia komunistickej tajnej služby.
Boli aj u nás?
Na odpoveď na otázku, či Čepiga s Miškinom operovali aj na Slovensku, prípadne naše územie využili pred alebo po operácii vo Vrběticiach, si teda ešte budeme musieť počkať. Z vyhýbavých odpovedí slovenských politikov sa však dá usudzovať, že tajní z GRU, ktorí mali útočiť v Českej republike aj vo Veľkej Británii, mohli pôsobiť aj na Slovensku.
Ruskí agenti Anatolij Vladimirovič Čepiga (42) a Alexander Jevgenejevič Miškin (42), ktorí mali stáť za výbuchmi v muničných skladoch v českých Vrběticiach, sú zrejme najznámejší „tajní“ agenti súčasnosti. Obaja sú členmi obávanej jednotky 29155 ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU. Prvýkrát o nich bolo počuť v roku 2018 po tom, ako sa v anglickom Salisbury pokúsili otráviť novičokom bývalého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru.
Obaja útok prežili a skrývajú sa na neznámom mieste. Vrbětice a útok v Salisbury zďaleka neboli jedinými aktivitami Čepigu a Miškina. Mali byť zapojení aj do ďalších akcií, okrem iného aj do pokusu o prevrat v Čiernej Hore. Obaja používali viacero identít a Čepiga dostal v roku 2014 titul Hrdina Ruskej federácie za bližšie nespresnenú „mierovú misiu“.