Jeho neobvyklé sfarbenie podľa odborníka šelmu nijako neohrozuje. Zaujať tak však môže svoju budúcu polovičku! V Slovenskom raji je umiestnených niekoľko desiatok fotopascí. Sú väčšinou na odľahlých miestach mimo turistických chodníkov v prísne chránených územiach.
„Snažíme sa fotopasce umiestňovať tak, aby sme čo najpresnejšie zachytili pohyb, výskyt a správanie zveri v našom národnom parku. Materiál z nich zbierame každé tri mesiace. Nechávame ich tam čo najdlhšie, aby sme eliminovali pachové stopy. Zvieratá sú na to citlivé. Stalo sa nám, že medveď nám dve foto- pasce zničil, lebo na nich cítil ľudský pach,“ vysvetľuje strážca Národného parku Slovenský raj Róbert Javorský.
Na jednej pasci zaznamenali až sedem rôznych medveďov. Najzaujímavejší bol však objav spred roka. „Na jednej fotke z lokality Koš som objavil čierno-bieleho mladého medveďa. Potom som ho nachádzal aj v mnohých iných lokalitách. Zjavne si hľadal svoje teritórium,“ pokračuje. Maco svojím sfarbením pripomínal iné zviera.
„Tento asi trojročný medveď vyzeral skoro ako panda. Čierny s bielymi veľkými fľakmi je veľmi neobvyklé sfarbenie medveďa. Mladé medvede majú okolo krku biely „obojok“, ktorý im časom zmizne, ale tento má biele škvrny. Nevieme ešte, či to je samec alebo samica, ale svojím výzorom môže zaujať druhé pohlavie. Na prežitie v divočine to však nebude mať pre neho nijaký vplyv. Jedine, že ho môže človek v lese skôr zbadať,“ pousmial sa.
Riaditeľ Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil si fotopasce vo svojom teritóriu nevie vynachváliť. „Podľa nich napríklad vieme, že v našom teritóriu sa pohybujú tri vlčie svorky, čo je asi 20 vlkov, máme 10 až 12 medveďov a asi dve až tri rodiny rysov. Ako nechcený úlovok fotopascí sú turisti, ktorí sa pohybujú mimo chodníkov v A zónach v piatom stupni ochrany,“ dodal.