Pôvodnú stavbu chce zbúrať a namiesto nej postaviť novú štvrť s kultúrno-kongresovou sálou, bytmi, kanceláriami, hotelom či obchodmi a službami. S tým však nesúhlasia členovia organizácie DOCOMOMO. Ide podľa nich o jedinečnú konštrukčne zdravú budovu, ktorá potrebuje citlivé obnovenie.
Dianie okolo Domu odborov na Trnavskom mýte rozdelilo spoločnosť na dva tábory. Jedna skupina hovorí o nutnosti zbúrať zanedbávaný komplex a postaviť nový objekt. Iní zasa vyzdvihujú jeho kultúrnu či architektonickú hodnotu a požadujú revitalizáciu. Preto sa organizácia DOCOMOMO Slovensko združujúca odborníkov, zaoberajúcich sa ochranou moderného architektonického dedičstva, rozhodla iniciovať petíciu.
Tú podpísalo vyše 8 400 ľudí. Podporila ju aj riaditeľka Slovenskej národnej galérie Zuzana Kusá, rektorka VŠVU Bohunka Koklesová či riaditeľ Slovenského centra dizajnu Maroš Schmidt. Zakladatelia petície majú viacero požiadaviek medzi nimi aj odmietnutie vydania povolenia k zbúraniu budovy, podporu vyhlásenia Istropolisu za Národnú kultúrnu pamiatku a komplexné riešenie ochrany modernej architektúry.
„Stratu významnej časti kultúrneho dedičstva našej krajiny nemôžeme dopustiť,“ uvádza sa v petícii. Iniciatíva nehovorí o ponechaní budovy v súčasnom stave. „Stav komplexu vôbec nie je taký zlý, ako sa prezentuje v snahe nakloniť verejnú mienku smerom k jeho búraniu. Je to konštrukčne zdravá budova,“ doplnilo Docomomo pre Nový Čas.
Výmena názorov
Spoločnosť Immocap petícia zaskočila. „Namiesto korektnej diskusie nanucuje Docomomo cez spoločenský tlak svoju vôľu prostredníctvom petície,“ uviedli s tým, že z prieskumných sond a technického auditu vyplýva, že sa v objekte nachádza 83 ton azbestu.
„Na Slovensku sa neuskutočnila taká rozsiahla architektonická súťaž obsadená významnejšími architektonickými kanceláriami ako tá, ktorú sme organizovali. Výsledkom bude lepšia možnosť pre kultúrno-spoločenské využitie pre Bratislavčanov,“ uviedol Martin Šramko, generálny riaditeľ Immocap-u s tým, že si uvedomujú význam územia Trnavského mýta a sú ochotní diskutovať o budúcnosti Domu odborov.
Pre starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého je najdôležitejšie, že investor zachová kultúrno-spoločenskú funkciu. „Revitalizácia okolia Trnavského mýta je potrebná, súčasný stav je neudržateľný. V návrhu oceňujem verejné priestory a zeleň. Verím, že po desiatkach rokov chátrania pomôžu do tejto lokality vrátiť život,“ dodal Kusý. Nový Čas oslovil aj rezort kultúry, do uzávierky sa nevyjadril.
Istropolis
- vznikal v rokoch 1956 - 1981
- autormi projektu boli Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl
- objekt je obložený kubánskym mramorom - darom od Fidela Castra
- slúžil ako umelecko-kongresové centrum, konalo sa tu množstvo koncertov a aj slávna Bratislavská lýra