Kotleba tvrdí, že únos syna je úplna hlúposť. „Malý bol v Egypte vkuse šesť mesiacov, pretože odišiel tam vtedy som ja mal tú akože koronu. Keďže tu všetci v panike v opatreniach, mali v hlavách dosť chaos, tak vtedy som svoje vlastné dieťa nemohol ani zaniesť do škôlky, tak som ho poslal po starkej do Egypta za svojou mamou. Ale po šiestich mesiacoch, keď vám dieťa každý druhý deň povie v telefóne ocko kedy prídeš, lebo ja už chcem ísť na Slovensko, tak to už sa nedalo vydržať a už sme to museli nejako vyriešiť a preto sme už konečne na Slovensku spolu,“ vysvetľuje Kotleba.
Kotleba by mal byť aktuálne aj so synom v karanténe. „Pre prichádzajúcich z Egypta platí povinnosť ešte pred vstupom na územie SR prihlásiť sa do systému e-hranica a nastúpiť do 8- až 14-dňovej karantény,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Martin Klus. Následne musí politik absolvovať test na COVID-19 najskôr v ôsmy deň domácej izolácie.
A keďže cestuje z krajiny mimo EÚ, musí v izolácii zotrvať do získamia negatívneho výsledku testu. Polícia a ani prokuratúra zatiaľ neevidujú žiadny podnet na Kotlebu.
Nový Čas prichytil Kotlebovu mamu Eleonóru, ako ju muž v aute označenom logami strany vykladá a aj nasleduje pri obchodoch neďaleko autobusovej stanice v Banskej Bystrici. Vošli do hračkárstva, kde sa zdržali zhruba desať minút. „Nakúpili hračky, chlap ich odniesol do auta a išli ešte do predajne obuvi,“ prezradil svedok. Následne muž vyšiel a odišiel do centrály ĽS Naše Slovensko v Jakube pri Banskej Bystrici. Vyzerá to teda tak, že Marian so synom sa nachádzajú práve tam.
Aké postihy mu hrozia
Starostlivosť o Ľudka stanovil súd po rozvode jeho rodičov. Rozsudok hovoril, že Kotleba má právo stretávať sa so synom každý posledný týždeň v nepárnom kalendárnom mesiaci a každý prvý týždeň v nasledujúcom párnom kalendárnom mesiaci a Frederika mu to musí umožniť.
„Ak jeden z rodičov rozhodnutie súdu nerešpektuje, druhý rodič sa môže obrátiť na súd a podať tzv. návrh na nariadenie výkonurozhodnutia, v ktorom ho vyzve na plnenie povinnosti, vyplývajúcej zo súdneho rozhodnutia. Ak výzva súdu na dobrovoľné splnenie povinnosti zostane bezvýsledná, súd môže uložiť povinnému pokutu do 1 000 eur,“ hovorí advokát Róbert Bános.
Kotleba čaká na rozsudok Najvyššieho súdu, ktorý má potvrdiť, alebo zrušiť rozsudok ŠTS v Pezinku, ktorý ho v prípade rozdávania šekov v hodnote 1 488 eur odsúdil na 4 roky a 4 mesiace.
Môže mu hroziť vysoký trest
Róbert Bános, advokát
- Z trestnoprávneho hľadiska platí, že ak nebol jeden z rodičov pozbavený rodičovských práv, nie je u nás neoprávnené premiestnenie dieťa považované za únos v trestnoprávnej rovine. V danom kontexte však poukazujem na verejne známy prípad, keď otec uniesol svoje 2 deti do Panamy, pričom bol následne obvinený z prečinu poškodzovania cudzích práv (Kto inému spôsobí vážnu ujmu na právach tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl). Za tento trestný čin hrozí páchateľovi trest odňatia slobody až na 2 roky.