Zrejme ide o prvý potvrdený prípad objavu falošných proticovidových vakcín, informovala v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na reportáž zverejnenú v americkom denníku Wall Street Journal (WSJ).
Falošné liekovky očkovacej látky konzorcia Pfizer/BioNTech objavili príslušné orgány Mexika a Poľska v rámci osobitných vyšetrovaní. Vakcíny zabavené v Mexiku mali zároveň falošné nálepky, zatiaľ čo tie v Poľsku boli plnené neznámou tekutinou, pravdepodobne prípravkom proti vráskam.
Firma Pfizer následne vykonala testy, ktoré potvrdili, že ide o napodobeniny. Zdravotnícke úrady v mexickom štáte Nuevo León potvrdili, že falošnú vakcínu dostali ôsmi ľudia, ktorí za jednu dávku zaplatili 1000 dolárov (831 eur). Nehlásili však žiadne nežiaduce účinky.
Napodobeniny vakcín našli v Poľsku policajti v januári pri prehliadke bytu. Poľské úrady potvrdili, že falošné vakcíny neboli nikomu podané.
Ako však uvádza agentúra PAP, v reakcii na správy médií o falošných vakcínach bol v utorok na twitterovom účte poľskej vakcinačnej kampane zverejnený príspevok, podľa ktorého "všetky vakcíny distribuované v rámci poľského Národného očkovacieho programu pochádzajú priamo od výrobcov a sú certifikované".
Kriminálna aktivita v súvislosti s vakcínami proti COVID-19 pramení z ich nedostatku, pripomína DPA. Výrobcovia vakcín pri odhaľovaní napodobenín spolupracujú s policajnými zbormi po celom svete.
Úrady v USA, Mexiku a iných krajinách zrušili viac ako desiatku webových stránok, ktoré predávajú falošné vakcíny a žiadajú od ľudí ich osobné údaje.
Podľa reportáže WSJ objavili napodobneniny vakcín aj úrady v Číne a Južnej Afrike. Mexiko zároveň vyšetruje zásielku zabavenú v súkromnom lietadle smerujúcom do Hondurasu. Ide o 6000 dávok látky, ktorá vyzerá ako ruská vakcína Sputnik V.