Spolu s koncernom GlaxoSmithKline (GSK) ju však nevyrába zložitou molekulárno-biochemickou, ale extrahuje z listov tabaku. Špecifický druh tejto rastliny je stimulovaný k tomu, aby produkoval bielkovinové zhluky pripomínajúce vírus SARS-CoV-2. Imunitný systém ľudského tela produkuje po podaní týchto častíc desaťkrát viac protilátok, ako keď je infikovaný skutočným vírusom.
"Všetko, čo musíte urobiť, je, že je extrahujete tú tŕnistú bielkovinu z listov rastliny a máte vakcínu. Nepotrebujete všetko to zázemie a všetky ostatné podporné systémy a všetku tú mašinériu a všetko vybavenie, ktoré potrebujete k vývoju vakcíny z vírusu," zveril televízii ABC doktor Matthew Hong z inštitútu Wake Research v Severnej Karolíne.
Pomocou rastlín tabaku možno produkovať vakcínu rýchlejšie a lacnejšie než klasickou metódou spoločnosťou Pfizer či Moderna. Navyše vakcínu nie je potrebné skladovať v chladiacich zariadeniach. A podľa hovorcu Meidcago nesprevádza podanie rastlinné bielkoviny toľko negatívnych vedľajších účinkov.
"Zatiaľ sa javí vakcína ako veľmi bezpečná, podľa fázy jedna a fáza dve testovania neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky ako krvné zrazeniny a pododobne," uviedol doktor Mark Carlson zo spoločnosti Be Well Clinical Studies v Nebraske, ktorá sa na testovaní a vývoji podieľa.