Ide o posledné skúšobné štádium predtým, než sa bude Valneva uchádzať o regulačné schválenie svojej očkovacej látky, informuje tlačová agentúra AFP. V tretej fáze sa bude hodnotiť, ako imunitný systém účastníkov testovania reaguje na vakcínu VLA2001 v porovnaní s reakciou týchto osôb na podanie protikoronavírusovej vakcíny od spoločnosti AstraZeneca.
"Približne 4000 účastníkov dostane dve dávky ktorejkoľvek vakcíny," vyhlásila Valneva s tým, že štúdia sa uskutoční na zhruba 25 miestach v Spojenom kráľovstve. Hlavným cieľom štúdie je preukázať vyššiu účinnosť vakcíny VLA2001 oproti očkovacej látke od AstraZenecy dva týždne po vakcinácii, čo sa týka hladiny protilátok, ktoré bojujú proti koronavírusu, dodala francúzsko-rakúska spoločnosť.
Ak budú výsledky testovania priaznivé, "Valneva plánuje predložiť regulačné návrhy na prvé schválenie (látky) na jeseň 2021". Na rozdiel od väčšiny známych protikoronavírusových vakcín, ktoré využívajú rozličné metódy zásobovania imunitného systému na boj proti koronavírusu, vakcína od Valnevy je založená na "inaktivovanej" verzii samotného koronavírusu.
Spoločnosť oznámila, že "nebude uprednostňovať" centralizované rozhovory s Európskou komisiou o distribúcii svojej očkovacej látky v 27-člennom eurobloku, ale namiesto toho sa prikloní k zásobovaniu krajiny po krajine. Riaditeľ spoločnosti Valneva Thomas Lingelbach sa sťažoval na nedostatok "zmysluplného pokroku" v rokovaniach s Európskou komisiou. Spoločnosť sa preto zameria na "tie členské štáty Európskej únie a ďalšie strany mimo EÚ", ktoré prejavili záujem.