Na mieste, kde bude v budúcnosti stáť 200 rodinných domov, objavili dve celé dediny z bronzovej a keltskej doby. Okrem toho, že na mieste našli hrob aj s kostrou a niekoľko ďalších zaujímavých predmetov, bola pod zemou aj unikátna korčuľa. Tá má podľa nich úctyhodných 7 000 rokov.
„Počas tohto archeologického výskumu sme objavili zvyšky dvoch dedín. Jedna pochádzala z doby bronzovej a druhá z doby železnej alebo teda z obdobia Keltov. Máme tu aj zvyšky až z doby kamennej, ale tie sme ešte zatiaľ nepreskúmali,“ vysvetľuje Erik Hrnčiarik (41), dekan z Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity. K dedine, ktorú objavili, patrilo aj pohrebisko.
„Kosti sú staré približne 4 000 rokov. Pravdepodobne patrili staršej dáme. Čo je však zaujímavé, pohrebisko bolo poškodené, pretože v tom čase dochádzalo k rabovaniu. Jej ruku sme našli o niečo ďalej,“ hovorí archeológ, ktorý sa pochválil mimoriadne zaujímavým nálezom. „Objavenie týchto dedín je na Slovensku unikátne. Za objav roka však považujeme korčuľu, ktorá pochádza z doby kamennej,“ opisuje prevratný nález.
„Ide o korčuľu starú 7 000 rokov, ktorá bola vyrobená z býčej kosti. Sú v nej diery, ktoré neboli klasicky prevŕtané, ale urobené kameňom. Táto korčuľa sa používala takým spôsobom, že počas zimy si ju obyvateľ dediny nasadil na nohu a s pomocou otvorov si ju previazal okolo nohy,“ vysvetľuje dekan a dodáva: „Je to najstaršia korčuľa na juhozápadnom Slovensku a určite bude ašpirovať na objav roka.“
Čo všetko ešte našli
- Rôzne šálky
- Krčahy
- Hračky
- Šperky
- Časť z lopaty
- Guľku na zver
- Kosti
- Hrob ženy