Podľa odborníka však môže ísť iba o výkrik do tmy. Výraznejší nárast novorodencov možno očakávať o jeden či dva roky, keďže sa postupne uvoľnujú opatrenia a opäť sa budú môcť konať sobáše. Ako to vyzeralo v pôrodniciach v ostatných regiónoch?
S príchodom pandémie a lockdownu sme zostali v izolácii, ktorú si mnohé páry spestrili milostnými hrami. Preto sa očakával obrovský babyboom. Porovnanie počtov novorodeniatok za marec 2020 a 2021 v bratislavskom Starom Meste hovorí samo za seba. „V Starom Meste to tak naozaj je. V marci 2021 sa narodilo 153 malých Staromešťanov, čo je o 47 viac za rovnaký mesiac v roku 2020,“ uviedla mestská časť.
„Potešilo nás to. Sme mestskou časťou s najvyšším podielom seniorov,“ doplnila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Viac bábätiek zaznamenali aj v Petržalke, Novom Meste, Ružinove či v Karlovej Vsi. Medzi menami jednoznačne dominujú Oliver a Samuel, či Ema, Stella a Sofia.
Zmena príde o rok
Podľa demografa Branislava Šprochu by bolo veľmi odvážne tvrdiť, že ide o dôsledok pandémie. Nemáme totiž k dispozícii viacero údajov a vzoriek z dlhšieho časového obdobia. Situácia v ostatných regiónoch Slovenska však korešponduje s negatívnym trendom a v porovnaní marca tohto a minulého roka počty novorodencov zväčša klesali. Kežmarok a Nové Zámky však zaznamenali výrazný nárast pôrodnosti.
„Ak budeme skúmať celú Bratislavu alebo celý kraj, tak sa ukáže úplný opak. Reálna situácia môže byť úplne opačná. Skôr by som sa k nej aj prikláňal, pretože za minulý rok celoslovensky poklesol počet sobášov, tak počet narodených detí bude ovplyvnený týmto poklesom,“ prezradil Šprocha s tým, že viac narodených detí môžeme čakať o rok či dva, ak sa opäť začnú konať svadby. „Na Slovensku bola podobná situácia v období prvej svetovej vojny a španielskej chrípky, keď potom došlo k výraznému nárastu sobášov a o rok nato sme mali historické maximum narodených detí,“ uzavrel.