Rozpory aj v koalícii
To, že sa nejde podľa COVID automatu, ale vláda rozhodla napriek varovaniam konzília, vie aj premiér Eduard Heger. „Odporúčanie konzília bolo, aby sme vydržali ešte týždeň s presunom z bordovej do červenej fázy. My sme na to prihliadli, ale dve veci, ktoré z COVID automatu vyskakovali ako posun práve kvôli zodpovednému správaniu, sme do tohto uznesenia zapracovali, aby sme poďakovali občanom za ich zodpovednosť,“ vysvetlil Heger, prečo napokon nevypočuli volanie odborníkov.
Hegerov stranícky šéf Igor Matovič otvorene povedal, že presadzoval striedmosť a na rozdiel od decembra chcel teraz počúvať expertov. „Ja som osobne bol za to, aby sme vyšli v ústrety volaniu konzília, aby sme všetky tieto opatrenia odsunuli o týždeň neskôr. Politika je umenie možného a ten kompromis je takýto. Kráčame po tenkom ľade a príklady krajín, ktoré uvoľňovali príliš rýchlo, hovoria, že sa im to potom vymklo spod kontroly,“ povedal Matovič.
Naznačil, že v koalícii boli rozdielne názory na urýchlené otváranie. Dlhodobo zaň bojuje SaS Richarda Sulíka, ktorý bol spokojný s výsledkom. „Aj v ťažkých otázkach sme našli spoločnú pozíciu, je to test koalície pod novým vedením. Dúfam, že budeme v otváraní pokračovať,“ podčiarkol Sulík.
Opatrní vedci
Hlavná epidemiologička a členka konzília Henrieta Hudečková vysvetľuje, že vláda si stanovisko konzília pri fitkách a reštauráciách upravila. „Ide pritom o tie najrizikovejšie časti. Reprodukčné číslo je stále tesne pod jedna, čo je riziko rýchlejšieho šírenia v blízkom čase a je šanca, že sa môže po prvotnom uvoľnení dvíhať. Ja považujem za problematickú stále aj Veľkú noc, ktorej dopad ešte podľa mňa v údajoch jasne nevidíme. Ani pandemická komisia neschválila uvoľňovanie po skôr ako dvoch týždňoch. Okolité štáty naraz otvorili veľa vecí a narastajú, ako napríklad Poľsko. Aj Česko, ktoré je na tom tak ako my, tak otvára menej vecí a nechalo si brzdu, ktorú sme mali aj my záujem udržať,“ pripomína Hudečková s tým, že im ide prioritne o zdravotníkov, ktorí sú po vyše roku vyčerpaní.
Stále pritom nie sú spustené ani bežné operácie, keďže nemocnice sú napriek poklesu vyťažené. Ďalší člen konzília Vladimír Krčméry dodáva, že vláda má vždy posledné slovo a oni sú len poradným hlasom. „My to, samozrejme, akceptujeme, ale vecne sa vyjadriť k rizikám je vhodné,“ uzavrel.