Vladimír Krčméry: Nárast prípadov nás môže opäť zavrieť
V stredu vláda oznámila, že konzílium odporúčalo počkať s uvoľnením ďalších opatrení - ako je otvorenie fitnescentier alebo terás reštaurácií. Nechceli ste prechod do červenej fázy hneď po týždni od prvého uvoľnenia. Prečo ste odporúčali takýto postup?
- Áno, konzílium epidemiológov odporučilo na postupné otvárania dovnútra krajiny zvoliť interval 10 -12 dní, dôvodom je odsledovať, či niektoré z uvoľňovacích aktivít nezhoršia ukazovatele. Ak sa otvorí aktivít viac, nebudeme vedieť, v čom bol hlavný problém a akú záchrannú brzdu zatiahnuť. Interval 7 dní medzi otváraniami sa nám vzhľadom na situáciu z iných krajín zdá prikrátky.
Považujete za správne otvárať fitnescentrá a terasy mimo poradia, ako bol nastavený COVID automat?
- Tu by sme najradšej vyčkali, ako uvádzame, 10 - 12 dní a nespájali otvorenie viacerých aktivít naraz. Pracujeme v prostredí, na rozdiel od minulej jari, s iným typom vírusu (britský variant) a s neporovnateľne horším typom epidémie v pandémii. Navyše, príklady kumulovaného a prirýchleho otvorenia viacerých aktivít bez odstupu v 3 zo 4 okolitých krajín zhoršili druhú vlnu a zvýšili mortalitu.
Ľudia sa pýtajú najmä na to, že prečo v mnohých okresoch ešte nemožno ani pustiť žiakov druhého stupňa do škôl a otvárame už tieto ďalšie prevádzky spolu s obchodmi či kostolmi. Ako je to možné? Nemalo by sa tlačiť viac práve na otváranie škôl?
- Áno, súhlasím, otváranie škôl je prioritou. To znamená - ak sa od pondelka v najlepších okresoch otvoria ďalšie školy a naraz otvoríme aj terasy reštaurácií, fitká, či iné aktivity, nárast nových prípadov môže posunúť tento okres o dva týždne do bordovej či čiernej farby, čo školám poškodí.
Navrhujete pokračovať v COVID automate, ako je nastavený, alebo si z neho bude vláda ďalej vyberať niektoré veci a otvárať ich mimo tohto poradia?
- Zatiaľ bol automat prijatý ako uznesenie vlády, čiže vláda ho môže meniť, nie je dogma. To je legislatívna časť otázky. Stanovisko časti epidemiológov a aj moje je, že pracujeme s horším typom novej epidémie (a to sa ešte nestihli doviezť letecky tie najhoršie, lebo sa sprísnil hraničný režim, predĺžila karanténa) a radšej by sme išli postupnými krokmi typu automatu z dvoch príčin - oddiferencovať problémovú aktivitu (ak sa naraz spustia napríklad tri, tak sa to nedá) a akceptovať v časovom horizonte, že ide o iný typ vírusu a ďalšie prichádzajú čiže nechať 10 - 12 dní aspoň spočiatku na analýzu. Tiež je potrebné vytvoriť si čas a zdôvodnenie na zatiahnutie príslušnej brzdy, takto hrozí pri viacerých problémových aktivitách potreba zatiahnutia plošnej, možno celoštátnej ručnej brzdy.
Nebude skôr potom väčším rizikom otváranie hraníc?
- Dnes ešte akoby sme nevnímali omnoho väčšie riziko ako súčasné otváranie sa dovnútra. Po jednej aktivite to vidíme ako menej riskantné, ako otvoriť sa navonok, najmä ak okolité letiská v Rakúsku lietajú stále aj zo zamorených destinácií. Ak začne v strednej Európe pribúdať juhoafrický variant a indický variant, ktoré horšie reagujú na vakcíny a lieky, bude treba začať nielen biť na poplach, ale sa možno vrátiť k minuloročnému tvrdému obmedzeniu hraníc.