ČTK to povedal ruský politológ Andrej Kolesnikov z moskovského strediska Carnegie. Podľa neho skutočnosť, že sú agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU v Česku podozriví z výbuchu v muničnom sklade vo Vrběticiach s dvoma mŕtvymi v roku 2014, a rovnako tak následné vyhosťovanie diplomatov medzi Prahou a Moskvou, žiadny veľký ohlas medzi ruskou verejnosťou nevyvolalo.
"Ruská verejnosť si týchto problémov vôbec nevšíma. Pre ňu sú len súčasťou konfrontácie Ruska so Západom a so satelitmi Spojených štátov, a na to si už zvykla," uviedol Kolesnikov. V Rusku podľa neho panuje "psychológia obliehanej pevnosti", obklopenej len samými nepriateľmi, už od roku 2014, kedy Západ odpovedal sankciami na ruskú anexiu Krymu a povstanie proruských separatistov bojujúcich na východe Ukrajiny proti prozápadnej vláde v Kyjeve.
"Moskva už varovala Európsku úniu, že solidarita s Českom (a teraz so Slovenskom a pravdepodobne už čoskoro s Poľskom, kde sa zrejme tiež chystá vyhostenie ruských diplomatov) je neprijateľná," poznamenal Kolesnikov k pripomienke, akú váhu môže mať postoj českých spojencov z EÚ a NATO.
"Konflikt s Českom sa stáva súčasťou veľkého konfliktu s EÚ a so Západom ako celkom. Technológia je jasná: poprieť obvinenia, obviniť obviňujúcich a reagovať symetricky či asymetricky. Česko sa nepochybne stáva súčasťou osi zla a vzťahy sa budú zhoršovať, podobne ako s Poľskom," zdôraznil politológ.