Uviedla to pre TASR hovorkyňa MH SR Katarína Matejková, v reakcii na zistenia Transparency International Slovensko (TIS) o neštandardných dotáciách pre vybrané ubytovacie prevádzky.
"Minister hospodárstva Richard Sulík avizoval, že osobne bude sledovať, ako preverovanie jednotlivých podnetov dopadne, a tak výzvu predsedu hospodárskeho výboru považuje za vykopávanie otvorených dverí. Čo sa týka zistení TIS, rezort hospodárstva víta aktivitu tejto mimovládnej organizácie a od začiatku jej poskytuje údaje, o ktoré majú záujem," spresnila Matejková.
Všetky podnety týkajúce sa poskytovania dotácií na nájomné podľa Matejkovej preveruje finančná polícia. "Ak sa preukáže, že prišlo k podvodnému konaniu, subjekty budú povinné dotácie vrátiť. Dotácie boli veľmi efektívnym nástrojom na preklenutie dôsledkov pandémie. Podnety sa zatiaľ týkali pár desiatok subjektov, čo je zlomok z tých, ktorým sa podarilo pomôcť," dodala hovorkyňa MH SR.
Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO informoval, že predseda parlamentného hospodárskeho výboru Kremský pozýva na najbližšie rokovanie výboru ministra hospodárstva Sulíka, aby vysvetlil zistenia TIS o neštandardných dotáciách pre vybrané ubytovacie prevádzky. Reaguje tak na prípad "Penzión Zefír v Bojniciach", ktorý na dotáciách na nájomnom získal už 200.000 eur, viac ako mnohé veľké hotely.
TIS podľa Dojčana už v januári upozornila na možné podvody v tejto schéme dotácií za 1,4 milióna eur, pričom viacerými sa už má zaoberať finančná správa s prokuratúrou. Uviedla, že bojnický penzión získal v prepočte dotáciu až 6400 eur na jednu posteľ, čo drvivá väčšina slovenských penziónov nezískala na dotáciách dokopy. Podľa Kremského je prípad Zefír typickým príkladom, ako možno zneužívať pomoc štátu podnikateľom.