Na ministerstvo sa v tejto veci obrátilo 45 zriaďovateľov. Na základe doposiaľ zaslaných žiadostí by sa na ich zorganizovanie malo vyčleniť viac ako 49-tisíc eur. Najviac žiadostí o dofinancovanie v rámci dohodovacieho konania predložili školy v Žilinskom kraji. Išlo o 22 zriaďovateľov v 21 obciach. Z Trnavského kraja ministerstvo neeviduje ani jednu žiadosť. Rezort však podotkol, že nie všetci, ktorí organizovali jarné školy, sa museli obrátiť s požiadavkou o dofinancovanie osobných nákladov.
Základné aj stredné školy, ktoré mali umožnenú prezenčnú výučbu, mohli počas jarných prázdnin zorganizovať dobrovoľné „jarné školy“. Išlo o spôsob, ktorý mal prispieť k vyrovnaniu rozdielov medzi žiakmi, a to podporou tých, ktorí nemali prístup k plnohodnotnému dištančnému vzdelávaniu.
Aj v prípade jarných škôl boli podmienky na testovanie zamestnancov, rodičov a žiakov rovnaké ako pri prezenčnom vyučovaní. Bolo však na rozhodnutí zriaďovateľa a riaditeľa základnej alebo strednej školy, či jarnú školu pre žiakov sprístupní. Zákonný zástupca sa tiež mohol rozhodnúť, či túto možnosť pre svoje dieťa využije. Ministerstvo ponúklo, že vzniknuté zvýšené náklady v súvislosti s jarnými školami, zriaďovateľom preplatí v rámci „dohodovacieho konania“. Postup pri prihlásení jarnej školy zverejnil rezort na svojej stránke v manuáli k organizácii jarných škôl.
Školám s dobiehaním učiva môže v súčasnosti pomôcť aj projekt doučovania „Spolu múdrejší“, na ktorý má v lete nadviazať projekt „Letné školy“. Najväčší záujem o účasť na projekte bol na východe Slovenska, v Košickom kraji sa prihlásilo 108 a v Prešovskom kraji 97 škôl. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) po návšteve Základnej školy J. A. Komenského v Púchove vo štvrtok 15. apríla vyhlásil, že cez tento projekt podporia 471 škôl takmer 1,5 milióna eurami. „My sme v prvej fáze projektu mohli pokryť iba 170 škôl z takmer 500 prihlásených a ja som rád, že nakoniec sa nám podarí finančne zabezpečiť projekt vo všetkých školách, kde chcú doučovať a posunúť vedomosti svojich žiakov,” povedal.
Učitelia majú tiež k dispozícii online hodiny vytvorené v projekte EduTv v počte 506 hodín – lekcií pre druhý stupeň ZŠ a 138 videí „Khanovej akadémie“, v ktorých učitelia v krátkej a hravej forme vysvetľujú učivo. Hodiny sú doplnené aj o pracovné listy.