ČÍTAJTE VIAC: Ako zlodeji vedia, v ktorom aute je mobil či notebook? Majú na to jednoduchú metódu, môžete si ňou overiť bezpečnosť aj vy
Alarm/kontrola polohy vozidla
Ponuka alarmov je veľmi bohatá. Od jednoduchých až po zložité. Viac ochrany ponúkajú systémy, ktoré snímajú aj pohyb vo vozidle. Novinkou sú alarmy, ktoré nečakaný pohyb vozidla nahlásia priamo majiteľovi na mobilný telefón. Takisto môžu nedovolenú manipuláciu s vozidlom hlásiť aj priamo na políciu. V tom prípade pomáha aj sledovanie vozidla cez GPS. V tomto smere veľmi pokročili aj automobilky. Mnohé už ponúkajú prepojenie vozidla s mobilným telefónom pomocou aplikácie. Tá priamo hlási, kde sa vozidlo nachádza. A dokáže poslať výstražnú správu, ak sa do vozidla snaží niekto dostať, prípadne ak opustí vami vyhradenú oblasť.
Odpojenie batérie
Okrem alarmov existuje aj ďalšie zariadenie, ako si auto ochrániť pred zlodejmi. Ide o prerušenie dodávky prúdu do elektrickej inštalácie vozidla. Diaľkovým ovládaním sa preruší napájanie z batérie. Zariadenie sa montuje medzi akumulátor a napájací kábel tak, že jeho demontáž je veľmi náročná. Premyslenejšie systémy odpájajú viacero elektronických okruhov a spoja sa len vtedy, keď zistia prítomnosť potrebného zariadenia.
Ochranné fólie na sklá
Sťažujú rozbitie okna, a tak aj vniknutie do vozidla. Pomáhajú najmä vtedy, ak by sa zlodeji chceli dostať k predmetom vo vozidle. Cena takejto ochrany sa odvíja od veľkosti presklenej plochy.
Pieskovanie skiel
Prístupnosť VIN čísla, čo je niečo ako rodné číslo závisí každého automobilu, záleží od jeho umiestnenia. Ak si ho dáte pieskovaním vyznačiť na bočné okná a cenné dielce, uľahčíte jeho prístupnosť policajtom pri pátraní po zmiznutom vozidle, prípadne dielce pre zlodeja znehodnotíte.
Zámok radenia
Zámok v blízkosti radiacej páky či prevodovky pomáha tak, že po zaradení vopred definovaného stupňa (najčastejšie spiatočka, jednotka, v prípade vozidiel s automatickou prevodovkou poloha P) mechanicky zablokuje radiacu páku či volič automatickej prevodovky. Výhodou je bezpečnostný zámok, ako aj to, že mechanizmus je ťažko prístupný.
Ochrana na ventil
Nádstavec na ventil pneumatiky funguje tak, že po rozjazde ho odstredivá sila uvoľní a následne sa vypustí vzduch v pneumatike. Treba si však dávať pozor, aby sa vám takéto zariadenie nevypomstilo. To v prípade, ak ho pred odjazdom zabudnete sňať z ventila.
Ochranný kryt na kľúč
Keďže mnoho vozidiel s bezkľúčovým prístupom sa dá otvoriť tak, že zlodeji si načítajú vysielacie frekvencie kľúča, jednou z možností, ako im znemožniť ich prácu, je uložiť kľúč do špeciálneho puzdra, ktoré chráni pred elektromagnetickým žiarením. Je to veľmi podobné ako v prípade ochrany platobných kariet. Účinnosť je však otázna, odporúčame vyskúšať si to priamo v predajni.
Mechanická ochrana
Vozidlo si pred krádežou môžete ochrániť aj mechanicky. Dnes to už veľmi nevídať, no kedysi bývali veľmi populárne tyče na riadenie a zámky na pedále. Tie svojím umiestnením a polohou zabraňovali otočeniu volantu, prípadne stlačeniu pedálov. Alternatívou je niečo veľmi podobné ako policajná papuča na koleso, ktorá sťaží jeho pohyb.