Vyplýva to z výskumu GLOBSEC Vaccination Trends, ktorý sa v marci 2021 uskutočnil v desiatich krajinách na vzorke približne 10-tisíc respondentov. V každej krajine sa na prieskume zúčastnilo minimálne tisíc ľudí. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla Dominika Hajdu zo slovenskej pobočky neziskovej organizácie Globsec.
Celkovo 10 percent Slovákov priblížilo, že už je zaočkovaných, ďalších 24 percent sa nechce alebo skôr nechce očkovať. Z výsledkov prieskumu tiež vyplýva, že ochota očkovať sa rastie medzi ľuďmi s vekom aj dosiahnutým vzdelaním. Prieskum sa uskutočnil na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Estónsku, Lotyšsku, Litve, Rumunsku a Bulharsku. Spomedzi desiatich krajín prejavilo záujem očkovať sa v priemere 45 percent ľudí so základným vzdelaním, medzi ľuďmi s vysokoškolským vzdelaním by sa očkovalo približne 60 percent opýtaných.
Najmenší záujem o očkovanie (52 percent) majú na Slovensku ľudia vo veku 18 až 24 rokov, najväčší (76 percent) obyvatelia starší ako 65 rokov. Kým v októbri 2020 vyjadrilo ochotu dať sa zaočkovať 36 percent opýtaných Slovákov, podiel zaočkovaných a ochotných sa dať očkovať dosiahol v marci tohto roku 70 percent.
Medzi ľuďmi, ktorí sa chcú dať očkovať, by si západoeurópsku alebo americkú vakcínu zvolilo 38 percent ľudí, 31 percent by si vybralo akúkoľvek vakcínu, pokiaľ ju schválila EMA. Ďalších 25 percent by volilo Sputnik V a štyri percentá opýtaných s ochotou očkovať sa, nevedelo povedať, akú vakcínu preferuje.
Potenciál ochoty očkovať sa v členských krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) a baltských krajinách dosahuje 60 až 70 percent. Najmenšiu ochotu spomedzi skúmaných krajín majú Rumunsko a Bulharsko, kde sa chce dať zaočkovať približne 40 percent respondentov.