Na utorkovej tlačovej besede to skonštatoval líder opozičnej strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. Ako ďalej uviedol, špeciálny prokurátor sa vylúčil pre možný konflikt záujmov v 24 trestných veciach, ktoré previedol na svojho námestníka Petra Kysela. Keď Kysel 57 dní nekonal vo veci žiadosti obvineného o prepustenie z väzby, čím sa podľa Fica dopustil závažného porušenia trestného poriadku, Lipšic to podľa predsedu Smeru riešil „iba” pohovorom.
Fico poukázal na prípad bývalého policajného funkcionára Jozefa R, ktorý koncom januára podal žiadosť o prepustenie z väzby. Prokurátor Kysel však podľa neho žiadosť predložil súdu až 26. marca. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) následne žiadosť Jozefa R. zamietla, Najvyšší súd SR (NS SR) súd ho však 14. apríla prepustil. Ako dôvod podľa Fica uviedol „zásadné porušenie práv obvineného”. „Po takomto konštatovaní mal prokurátor Kysel okamžite odísť z ÚŠP,” povedal Fico. Zároveň kritizoval aj sudkyňu Pamelu Záleskú, ktorá Jozefa R. ponechala vo väzbe. „Vôbec ju netrápilo 57 dní nečinnosti prokurátora Kysela,” skonštatoval. Predseda Smeru zároveň zopakoval tvrdenie, že väzba sa v súčasnosti využíva ako „mučiaci nástroj” voči obvineným.
V prípade úmyselného konania prokurátora ÚŠP ide podľa Fica o zneužitie právomoci verejného činiteľa. Ak konal z nedbanlivosti, má ísť o trestný čin marenia úlohy verejným činiteľom. „Niekto to môže považovať za procedurálny prešľap, niekto za pochybenie. Hovoríme o vážnom porušovaní trestného zákona, o trestnoprávnej zodpovednosti a jej vyvodzovaní za kroky, ktoré sa dejú,“ zdôraznil. "Ak neurobí generálny prokurátor poriadky, bude potrebné urobiť poriadky s týmito ľuďmi, ktorí slúžia tejto vládnej garnitúre. Tie poriadky musí urobiť nová politická garnitúra," podotkol.
Úrad špeciálnej prokuratúry minulý týždeň informoval, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vykonal pohovor s dozorujúcim prokurátorom vo veci postupu pri rozhodovaní o žiadosti obvineného bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. o prepustenie z väzby. Najvyšší súd SR totiž v stredu 14. apríla o sťažnosti obvineného Jozefa R. rozhodol a z väzby ho prepustil. Konštatoval totiž prieťah na strane dozorového prokurátora pri predkladaní žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na Špecializovaný trestný súd. Ten predtým rozhodol o ponechaní bývalého policajného funkcionára Jozefa R. vo väzbe.
„S prihliadnutím na zdravotný stav prokurátora v súvislosti s ochorením COVID-19, ako aj jeho pracovné zaťaženie v relevantnom čase, jeho viac ako 15-ročné pôsobenie na Úrade špeciálnej prokuratúry, počas ktorého úspešne dozoroval a zastupoval profilové kauzy organizovaného zločinu na Slovensku a skutočnosť, že konaním prokurátora nebol spôsobený závažný následok, považujem vykonanie pohovoru s prokurátorom za dostatočné,” uviedol v tejto súvislosti Lipšic.