7-dňové testovanie v školách sa končí
Každotýždenné testovanie detí druhého stupňa a stredoškolákov sa od pondelka 3. mája nahradí tzv. intervenčným testovaním, to znamená, že pô- jde o cielené testovanie tam, kde to bude treba. „Potvrdenie o testovaní nebude musieť škole predkladať ani rodič. O tom, ako sa bude rozhodovať, ktorá škola sa bude musieť pretestovať, ešte diskutujeme. Ak napríklad ale uvidíme, že v škole sú 2-3 pozitívne deti, tak sa tam pôjde okamžite testovať. V tých nižších fázach budeme využívať PCR testy, kloktacie, antigénové testy sa budú používať len v miestach, kde budeme mať veľa pozitívnych prípadov. To, aké testy sa použijú, sa bude špecifikovať podľa ohniska nákazy. Ale pre nás používanie antigénových testov v 7-dňovom intervale nemá význam, lebo nezachytia pozitívnych v takej miere, ako by sme chceli. Tie deti, ktoré sa testovali napríklad vo štvrtok alebo v piatok, budú musieť tieto testy ešte tento týždeň absolvovať,“ vysvetlila členka krízového štábu Elena Prokopová. Akousi zárukou bude, že rodičia, ktorí chodia do práce, sa budú musieť podľa farby okresu stále testovať.
Testy budeme potrebovať do leta
Vladimír Krčméry, odborník na exotické choroby
Celoplošné testovanie už pravdepodobne nebude potrebné, lebo priemer pozitívnych Ag testov je pod 5 %. Budeme musieť byť pripravení otestovať okres alebo mesto, kde vznikne akútny problém, prípadne rizikovú komunitu. Najbližšie 3 mesiace budeme testy potrebovať do niektorých škôl, DSS, nemocníc, či na hromadné podujatia, a to podľa platného automatu. Odhadujem, že testovať budeme minimálne do konca školského roku alebo do času, keď zaočkovanosť dosiahne dve tretiny. Práve sme na konci druhej vlny tzv. britskej epidémie a trendy po Veľkej noci svedčia o tom, že druhá vlna ustupuje a končí sa. Riziko nevidím v 3. vlne, ale v celkom novej epidémii, či už ide o juhoafrický alebo indický vírus. Kľúčová je ochrana vonkajších hraníc ako prevencia 3. epidémie.
Čakáreň na očkovanie otvoria od 16 rokov
Dostať sa na očkovanie budú môcť zrejme už od 1. mája aj tí, ktorí sa vzhľadom na vek ešte ani nedostali do čakárne. „Aby sa urýchlil proces očkovania medzi najstaršou časťou populácie, sa v návrhu vyhlášky počíta, aby so seniorom starším ako 70 rokov mohla byť zaočkovaná aj sprevádzajúca osoba v rámci poradia spolu s osobou, ktorú sprevádza na očkovanie,“ avizovalo v pondelok ministerstvo na sociálnej sieti s tým, že dôchodcu bude môcť na očkovanie sprevádzať len jedna osoba a senior nedostal ešte prvú dávku vakcíny.
Zmeny sa týkajú aj chronicky chorých pacientov, ktorí sa budú môcť zaregistrovať za osoby s vekom nad 70 rokov, stredne ťažko chronicky chorých pacientov dajú do jednej fázy s osobami nad 60 rokov. Zdravotné poisťovne vytvorili zoznamy svojich poistencov s chronickými ochoreniami, ktoré sú určené vo vyhláške. Záujemca sa zaregistruje na stránke www.korona.gov.sk ako chronicky chorý pacient. Následne systém spáruje údaje z registračného formulára a poisťovne.
Po otvorení kapacít budú termíny najprv pridelené záujemcom nad 70 rokov, následne sa pridelia voľné termíny pacientom so závažnými chronickými ochoreniami. Všetci záujemcovia z týchto skupín budú očkovaní vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Novinkou je aj to, že od štvrtka otvoria všetky vekové kategórie od 16+. „Pfizer sa môže očkovať od 16 rokov. Samozrejme, v čakárni pôjdu ako poslední, ale od štvrtka sa môžu hlásiť. Neskolabuje to. Nebude tam možnosť vybrať si vakcínu,“ vyhlásil minister zdravotníctva v relácii Na telo Vladimír Lengvarský.