Nakupujúci budú musieť povinne preclievať všetky zásielky a zároveň pribudne povinnosť zaplatiť aj daň z pridanej hodnoty (DPH) pri tovare v zásielkach s nízkou hodnotou. Zmeny sa dotknú najmä tých, ktorí radi nakupujú napríklad v čínskych internetových gigantoch.
Spolu so začiatkom letných prázdnin sa kupujúci musia pripraviť na povinné colné konanie v prípade všetkých zásielok z krajín mimo EÚ. Zároveň sa od tohto termínu zruší oslobodenie od DPH , ktoré je teraz ešte možné využiť pri zásielkach s hodnotou nižšou ako 22 eur. „Clo sa však vyrubí až pri zásielke, ktorej hodnota presiahne 150 eur,“ uviedla Martina Rybanská, hovorkyňa finančnej správy.
Niektoré zásielky tak môžu byť stále oslobodené od cla, ale DPH musí byť platená v plnej výške z colnej hodnoty tovaru. Nové pravidlá sa budú týkať všetkých, právnických aj fyzických osôb, ktoré si objednávajú tovar z tretích krajín, napríklad z čínskych e-shopov či zo Spojených štátov.
Ako prebieha colné konanie
- Po prijatí zásielky od medzinárodnej prepravnej spoločnosti poštová alebo kuriérska služba uskladní zásielku vo svojich priestoroch v takzvanom sklade dočasnej prekážky.
- Adresáta následne písomne upozorní, že mu prišla zásielka z cudziny.
- Súčasťou výzvy je obvykle aj splnomocnenie, ktorým zákazník mailom alebo písomne splnomocní prepravnú spoločnosť na jeho zastupovanie v elektronickom colnom konaní za poplatok.
- V prípade, ak príjemca zásielky nebude zastupovaný v colnom konaní kuriérnou službou, môže podať colné vyhlásenie vo vlastnom mene na vlastný účet v elektronickej forme.
- Zásielka zostáva v sklade uložená 18 kalendárnych dní odo dňa odoslania oznámenia, v prípade potreby môže adresát požiadať o predĺženie úložnej lehoty.
- Colný dlh a iné platby môžu byť hradené podľa pokynov doručovacej služby prevodom na účet doručovacej služby alebo zaplatené kuriérovi v hotovosti priamo pri doručení zásielky.
- Colné konanie môže trvať niekoľko dní v závislosti od včasnosti a kompletnosti poskytnutých dokladov.
Lacným nákupom odzvoniť nemusí
Internetové giganty o tejto zmene, samozrejme, už dlho vedia. Pôvodne mala platiť o pol roka skôr, posunula ju však koronakríza. Väčšina obchodníkov tak problém zložitého a drahého preclievania šikovne obišla - vytvorili si pobočky a sklady v krajinách EÚ. Ak sa teda nechcete vzdať lacného nakupovania, hoci s neistým výsledkom, vyberajte si predajcov, ktorí vám tovar doručia z niektorej krajiny EÚ. Už teraz ich je veľa a budú stále pribúdať.