Korčok za Slovensko vyjadril záujem viac spolupracovať v oblasti výskumu a vo vývoji moderných technológií. Šéf slovenského rezortu diplomacie bol v utorok 27. apríla na pracovnej ceste v Berlíne. Informoval o tom komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí.
„S Nemeckom zdieľame mnohé pozície pokiaľ ide o budúcnosť silnej Európy. Nemecko je najväčšou krajinou Európskej únie (EÚ) a zároveň dôležitou hybnou silou európskej integrácie. Považujem za dôležité, aby sme spoločne riešili výzvy, ktoré pred Úniou stoja, či už je to boj s pandémiou, plán obnovy alebo posilnenie postavenia EÚ v medzinárodných vzťahoch,“ uviedol Korčok. Ministri sa v rozhovore venovali viacerým bilaterálnym témam vrátane pokračovania intenzívnej spolupráce v rámci takzvaného Prehĺbeného dialógu medzi Slovenskom a Nemeckom.
Korčok zároveň v rozhovore potvrdil podporu suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach. Ministri sa zhodli aj na potrebe zvýšenia dynamiky prístupového procesu krajín západného Balkánu a venovali sa tiež posilňovaniu transatlantických vzťahov a dôležitosti spolupráce so Spojenými štátmi americkými ako kľúčovým spojencom Európy. Počas návštevy nemeckej metropoly vystúpil šéf slovenskej diplomacie aj na podujatí organizovanom nadáciou Körber Stiftung, na ktorom diskutoval na tému budúcnosti Európy v postpandemickom období s členmi nemeckého parlamentu, predstaviteľmi nemeckých rezortov diplomacie a obrany, ako aj ďalších inštitúcií.
Súčasťou návštevy bolo aj položenie kvetov k pamätníku Berlínskeho múru pri príležitosti spomienky na jednu z obetí, ktorá 27. apríla 1973 zahynula pri neúspešnom pokuse o jeho prekonanie. „Práve 27. apríla 1973 zavraždili hliadky komunistickej diktatúry nevinného človeka Manfreda Gertzki, ktorý sa snažil prejsť do západnej časti mesta. Mal vtedy len 31 rokov. Nezabúdajme na neho a ani na ďalších 140 obetí," uzavrel minister.