Napriek tomu však hľadači ukrytých cenností neprestávajú bádať ďalej. Najnovšie sa sústredili na zámok v dedine Minkowskie na juhu Poľska. Zaviedol ich tam tajný denník esesáka. Do roku 1945 patrilo Minkowskie Nemecku a volalo sa Seydlitzruh. V roku 1784 tam postavili zámok. Počas vojny ho využívali esesáci ako nevestinec a práve na jeho pozemku by sa malo ukrývať až 10 ton zlata.
Poklad by malo tvoriť najmä zlato, ktoré zmizlo z trezorov v meste Breslau (dnešná Wroclaw). Súčasťou sú aj šperky, ktoré miestni bohatí Nemci zverili esesákom, aby ich ukryli pred postupujúcou Červenou armádou. Breslau tri mesiace čelila obliehaniu a vzdala sa až po páde Berlína. Zlato nariadil ukryť samotný šéf SS Heinrich Himmler.
Poklad je označený v denníku, dokumentoch a mapách, ktoré mal vysokopostavený dôstojník SS a teraz ich poskytli jeho príbuzní. Uvádza sa v nich spolu 11 lokalít v Dolnom Sliezsku, kde by mali byť poklady ukryté. Ako prví začnú tento týždeň hľadať ten v obci Minkowskie. O ňom hovorí záznam v denníku z 12. marca 1945: „V oranžérii bol vykopaný otvor, ktorý sa stal bezpečným domovom pre dodané debničky a kontajnery. Spolu bolo ukrytých 48 debničiek z Ríšskej banky v dobrom stave, zahrnutých zeminou a opäť pokrytých živými rastlinami. Nech nás chráni prozreteľnosť!“
Poklad mala strážiť esesákova milenka. Aký je jeho osud, sa ukáže až po vykopávkach. Je možné, že denník uvádza falošné údaje a na mieste sa nič nenájde, ako už pri mnohých iných pokusoch. Je tiež možné, že niekto z tých, ktorí poklad ukryli, ho tajne vykopal už po vojne. Ak by sa našlo všetkých 48 debničiek zlata, malo by hodnotu okolo pol miliardy eur.