Vyjadrenia ruského ministra zahraničných vecí nasledovali po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij v utorok vyzval Moskvu na úpravu dohody z roku 2015 a požiadal ďalšie národy, aby pomohli sprostredkovať pozastavené mierové rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom.
Krátko po anexii ukrajinského polostrova Krym v roku 2014 vypukli v Donbase, priemyselnom srdci Ukrajiny na východe jej územia, boje medzi ukrajinskými jednotkami a separatistami podporovanými Ruskom. Počas sedemročného konfliktu prišlo o život viac ako 14-tisíc ľudí.
Dohoda z roku 2015, ktorú sprostredkovali Francúzsko a Nemecko, znamenala pre Rusko diplomatický prevrat. Dokument zaviazal Ukrajinu poskytnúť povstaleckým regiónom rozsiahlu autonómiu a amnestie pre povstalcov. V dohode sa tiež stanovilo, že Ukrajina získa úplnú kontrolu nad svojimi hranicami s Ruskom na „povstaleckých územiach“ až po zvolení miestnych lídrov a zákonodarných orgánov. Mnoho Ukrajincov sa však na dohodu díva ako na zradu národných záujmov.
Lavrov kategoricky odmietol tlak ukrajinských predstaviteľov na úpravu postupu jednotlivých krokov stanovených v dohode podpísanej v bieloruskom Minsku, a na to, aby sa prvým krokom stala kontrola nad hranicou s Ruskom v regiónoch ovládaných povstalcami.
„Kontrola hraníc je úplne posledný krok, ktorý prichádza až potom, keď tieto územia získajú osobitný štatút stanovený v ukrajinskej ústave a uskutočnia sa tam slobodné voľby, ktoré uzná Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE),“ uviedol ruský minister.