Absolútnou hviezdou zoo je leopard čínsky so svojou družkou. Tento zvierací druh sa vlani na konci roka vrátil do košickej zoo po 30 rokoch. Srdcia hostí však neuchvátia len zahraničné unikáty, ale aj domáce klasiky. Novými prírastkami sú roční medvedí súrodenci Máša a Filip.
Zoo Košice
- Otvorenie v roku 1979
- Rozloha 2,92 km²
- 285 druhov zvierat
- 1 500 jedincov
- 218-tisíc návštevníkov v roku 2020
Chýbajú im desaťtisíce
Výpadok návštevníkov i tržieb výrazne zasiahol aj Zoo Košice. Od Nového roka bola zatvorená dokopy 101 dní, za ktoré evidujú výpadok vyše 31-tisíc eur. Denné náklady na chod zoo sa pritom pohybujú na sume okolo 6,5 tisíca eur. Finančnú pomoc pre zoo poskytlo počas jari mesto Košice vo výške 30-tisíc eur na zabezpečenie prevádzky.
Pre pandémiu museli od začiatku roka zrušiť obľúbený prímestský tábor pre deti počas jarných prázdnin, vzdelávacie programy pre školy a zastaviť prevádzku reštaurácie. Košičania i návštevníci môžu zoo pomôcť kúpou zvýhodnených permanentiek i tzv. adopciou zvierat. Zoo Košice je otvorená od pondelka 19. apríla. Pri návšteve je nutné dodržať pandemické opatrenia ako minimálne 2-metrové rozostupy a mať so sebou platný 7-dňový negatívny test na ochorenie COVID-19.
- Príchod do zoo: október 2020
- Vek: 3 roky
- Unikátny chov v rámci Slovenska
- Radí sa ako poddruh leoparda škvrnitého, prirodzene sa vyskytuje vo východnej a severovýchodnej Číne. Dorastá do dĺžky 2,2 metra s hmotnosťou od 22 do 75 kg. Vo voľnej prírode je mimoriadne plachý a život tohto poddruhu ešte nie je detailne preštudovaný. Okrem človeka v prírode nemá prirodzeného nepriateľa. Živí sa lovom stredne veľkých druhov kopytníkov, ale aj hlodavcami. Leopard, ktorý je v Košiciach, má meno Ju-Long, čo v čínštine znamená Veľký drak.
- Príchod do zoo: jún 2020
- Vek: 1 rok
- Medveď hnedý je najrozšírenejší druh maca na svete. Na Slovensku sa vyskytuje takmer na tretine územia. Dospelý jedinec môže merať až 3 m a vážiť 350 kg. Vo voľnej prírode sa dožívajú až 25 rokov. Medveď v rámci jedálnička nepohrdne skoro ničím. Je to všežravec a pochutná si na korienkoch i mäse. Opustené huňaté mláďatá našli ochranári v slovenských lesoch Národného parku Malá Fatra.
- Príchod do zoo: február 2016
- Vek: 6 až 9 rokov
- Unikátny chov v rámci Slovenska
- Prirodzene sa vyskytuje na severnom pobreží Atlantického a Tichého oceánu. Dorastá do dĺžky až 190 cm a hmotnosti 170 kg. Aj keď žije najmä v plytkých vodách, dokáže sa ponoriť až do hĺbky 427 m. Radí sa k najrozšírenejším plutvonožcom žijúcim v miernom arktickom pobreží severnej pologule.
- Vek: 2 roky
- Príchod do zoo: máj 2020
- Domovom pandy z rodu Ailurus sú horské lesy a džungle v podhorí Himalájí v južnej Číne, Mjanmarsku, Nepále, Bhutáne a severovýchodnej Indii. Dokáže prijímať aj mäsitú potravu, najviac sa ale živí bambusovými výhonkami a listami. Za jeden deň skonzumuje 1,5 kg až 4 kg bambusových listov a výhonkov.
- Príchod do zoo: 2008, najmladšie jedince sa narodili v júli 2020
- Vek: 15 rokov
- Unikátny chov v rámci Slovenska
- V dospelosti môžu dorásť až do dĺžky 70 cm a hmotnosti 5,9 kg. Zaujímavosťou je, že na svojom jazyku majú tŕne na držanie svojej koristi. Hniezdia na ostrovoch a skalnatých pobrežiach, hrabú si diery v guáne, alebo si ich vyhrabávajú v snehu či v jaskyniach. V Južnej Amerike žijú pozdĺž pobrežia Tichého oceána.