Takýto spôsob detekcie vírusu je efektívne robiť v čase, keď sa počet nových potvrdených prípadov znižuje. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
Na vývoji metódy detekcie vírusu v odpadových vodách pracovalo Národné referenčné centrum pre mikrobiológiu životného prostredia na ÚVZ už v prechádzajúcom období. "Detekcia vírusu cez monitoring čističiek odpadových vôd nám úplne nenahradí testovanie, doplní nám však komplexnejší pohľad na to, v ktorých častiach Slovenska sa zvyšuje nárast počtu prípadov, respektíve vznikajú epidémie, alebo sa počet prípadov znižuje," spresnila Račková.
Na lokality s narastajúcim počtom prípadov sa potom budú podľa Račkovej epidemiológovia prioritne zameriavať a nastavia potrebné protiepidemické opatrenia. Vyšetrenie vzoriek na detekciu vírusu budú vykonávať laboratóriá úradov verejného zdravotníctva. "Zdôrazňujeme však, že stále sa bude vykonávať cielené PCR testovanie v rámci epidemiologického vyšetrovania," dodala Račková.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v spolupráci s ÚVZ pracuje v oblasti testovacej stratégie na novinke - systéme monitoringu odpadových vôd. Vďaka tomu bude možné dostávať dáta o možných ohniskách a šírení infekcie. "Keď sa vírus dostane do tela, je vylučovaný, a to ešte predtým, ako sa pacient klinicky prejaví. Odpadové vody ukazujú, že niekde je úroveň vírusových častíc vyššia, pričom ľudia v tej chvíli nemusia mať ešte príznaky," skonštatovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. PCR testy by sa tak podľa nej mohli začať využívať lokálne.