Prvotný optimizmus okolo ruskej vakcíny, ktorý vyvolala štúdia časopisu Lancet, totiž opadol a vynára sa jeden problém za druhým. Aktuálne čakáme na výsledky certifikovaného laboratória v Maďarsku, ktoré má povedať, či je bezpečná. Ak vakcínu odobrí, podľa premiéra Eduarda Hegera (44) ňou začneme očkovať. Priznáva však, že proces môže spomaliť ešte čakanie na výsledky testov, ktoré robia samotní Rusi po tom, čo sa objavili obavy z množiaceho sa adenovírusu.
1. Utajovaná zmluva
Nákup ruskej vakcíny bol tajný. Zmluvu podpísal exminister Krajčí. Na jej odtajnenie tlačili koaličné aj opozičné strany aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Práve som dostal link na twitter Sputnik V, kde ruská strana zverejnila, že nemajú žiadny problém so zverejnením zmluvy uzavretej so Slovenskom,“ uviedol minister financií Igor Matovič, ktorý celý nákup zastrešoval.
K zverejneniu zmluvy však ani potom nedošlo a to napriek prísľubom ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Zdôraznil, že ministerstvo všetky podklady odovzdalo. Problematické totiž bolo, že Rusi žiadajú vakcínu vrátiť po tom, čo sme ju nezaplatili ani po mesiaci od dodávky a tiež im má prekážať hodnotenie nášho ŠÚKL. Zmluva bola napokon zverejnená vo štvrtok večer.
2. Rôzne zloženie v krajinách?
Do Sputnika vkladali mnohí svoje nádeje najmä po tom, čo o ňom napísal prestížny časopis Lancet, že jeho účinnosť proti covidu v tretej a poslednej fáze klinických testov dosiahla 91,6 percenta. Nadšenie opadlo po tom, čo Štátny ústav pre kontrolu liečiv po jeho testovaní oznámil, že na Slovensku nemáme ten Sputnik, o ktorom písal časopis. „Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov,“ uviedol ŠÚKL.
Za túto vetu zvozil expremiér Igor Matovič riaditeľku ústavu Zuzanu Baťovú pod čiernu zem a na svojej známej tlačovke jej meno spomenul takmer stokrát. Baťová to neskôr vysvetľovala tým, že „tá veta len zosumarizovala to, čo sme našli počas posudzovania. Chýba nám dôkaz o tom, že tie jednotlivé výrobné miesta, o ktorých vieme, že ich je niekoľko, majú rovnaký proces výroby, že z nich vychádza vakcína, ktorá má rovnaké vlastnosti a charakteristiky.“
3. Obavy z adenovírusu
Tento týždeň sa vynorili ďalšie pochybnosti, keď brazílsky regulačný úrad po návšteve dvoch zariadení na výrobu Sputnika v Rusku uviedol, že vakcína obsahuje adenovírus, ktorý je schopný sa množiť. „Takže vírus, ktorý by sa mal používať iba ako prostriedok na prenos genetického materiálu do ľudských buniek, aby vyvolal odpoveď imunitného systému, sa reprodukuje,“ uviedol odborník na lieky a biologické výrobky Gustav Mendes Lima Santos.