Nadácia to uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že úplne nesúhlasia s tvrdením predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO), že zmluva na nákup vakcíny je pre Slovensko výhodná. NZK poukazuje najmä na časť o pokute milión dolárov za zverejnenie zmluvy a pripomína, že slovenský zákon vyžaduje, aby boli zmluvy uzatvárané štátom verejné.
„Taktiež sme sa pozreli na zmluvu, ktorú uzatvorilo k Sputniku s Ruskou federáciou susedné Maďarsko. Zo zverejnených častí nevyplýva, že by obsahovala obdobnú pokutu. Máme podozrenie, že pri nákupe neregistrovanej vakcíny mohlo dôjsť k porušeniu povinností pri správe cudzieho majetku a k zneužitiu právomocí verejného činiteľa,“ informovala NZK.
Na základe infožiadosti si od ministerstva zdravotníctva vypýtali ďalšie podrobnosti k dovezenej vakcíne a výnimke, ktorú na jej použitie udelil predchádzajúci minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). „Ak sa po ich obdržaní naše podozrenia z možného porušenia zákonov potvrdia, zvážime ďalšie kroky,“ uzavrela nadácia, ktorá však ocenila, že nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) zmluvu o dodávke ruskej vakcíny Sputnik zverejnil.
Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo vo štvrtok 29. apríla zmluvu o nákupe ruskej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Tú priviezli na Slovensko 1. marca. Na tlačovej konferencii na Letisku Košice o tom informovali vtedajší predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a minister zdravotníctva Marek Krajčí. Sputnikom sa však podľa aktuálneho ministra zdravotníctva Lengvarského začne očkovať najskôr o mesiac. V utorok informoval o tom, že si Rusi vyžiadali od Slovenska vzorky vakcín na kontrolu vo svojom vlastnom laboratóriu a vypýtali si na to mesiac. Definitívne rozhodnutie o očkovaní ruskou vakcínou na Slovensku tak podľa šéfa rezortu zdravotníctva padne až po tejto skúške.