Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová uviedla, že administratíva prezidenta Joea Bidena prijala toto rozhodnutie na základe odporúčaní Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Biden podpísal vyhlásenie zakazujúce vstup väčšine cudzincov, ktorí sa posledných 14 dní zdržiavali na území Indie, s výnimkou osôb majúcich v USA legálny trvalý pobyt, manželov a blízkych rodinných príslušníkov občanov USA a humanitárnych pracovníkov. Rozhodnutie zdôvodnil snahou zabrániť šíreniu koronavírusu a jeho mutácií.
"CDC na základe zistení odborníkov z oblasti verejného zdravia a vedcov skonštatovalo, že tieto varianty sú ľahšie prenositeľné a majú väčšiu odolnosť voči existujúcim vakcínam," uviedol Biden vo svojom vyhlásení. CDC preto dospelo k záveru, že sú potrebné "proaktívne opatrenia" na ochranu verejného zdravia pred cestujúcimi z Indie, dodal Biden.
Americký prezident prisľúbil v pondelok v telefonáte s indickým premiérom Naréndrom Módím okamžitú pomoc Indii, ktorá čelí prudkému nárastu počtu prípadov nákazy novým koronavírusom. Spojené štáty prvú časť sľúbenej zdravotnej pomoci dopravili do Indie v piatok. Vojenské transportné lietadlo, ktoré pristálo na medzinárodnom letisku v Naí Dillí, priviezlo viac ako 400 kyslíkových fliaš a ďalšieho vybavenia pre nemocnice, i takmer jeden milión rýchlotestov.
India zaznamenala za posledných 24 hodín opäť rekordný prírastok nakazených novým koronavírusom, a síce 386 452 nových prípadov. Zároveň tam pribudlo aj s 3 498 súvisiacich úmrtí. Oficiálne počty nakazených i obetí v tejto krajine však pravdepodobne predstavujú len zlomok skutočných čísel.