TASR o tom v sobotu informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. "Tak ako v Severnom Macedónsku, aj v Albánsku som našim partnerom tlmočil jasnú podporu pre skoré začatie ich prístupových rozhovorov s EÚ," uviedol Klus s tým, že "obe krajiny už splnili všetky požiadavky pre oficiálne vykročenie na cestu vedúcu do EÚ". Vyzval, aby bola usporiadaná prvá medzivládna konferencia EÚ s Albánskom. "Projekt zjednotenej Európy nebude bez regiónu západného Balkánu nikdy úplný," vyhlásil.
So štátnym tajomníkom Ministerstva pre Európu a zahraničné veci Albánskej republiky Agronom Tarem rokoval Klus okrem integrácie Albánska do EÚ aj o vzájomných bilaterálnych vzťahoch či vývoji pandemickej situácie. Zhodli sa, že spolupráca oboch krajín v ekonomickej a obchodnej oblasti má rastový potenciál, čo nepochybne súvisí aj s pokrokom na ceste Albánska do Únie. Po rokovaní absolvoval aj zdvorilostné prijatie u albánskej ministerky pre Európu a zahraničné veci Olty Xhačkaovej.
Na stretnutí s hlavným vyjednávačom Albánska pre prístupové rokovania s EÚ Zefom Mazim partneri nadviazali na spoločnú videokonferenciu, ktorá sa uskutočnila v januári 2021. Martin Klus sa zaujímal najmä o pokrok, ktorý Albánsko dosiahlo v oblasti reforiem v uplynulom období a súčasne ponúkol možnosť zintenzívnenia vzájomnej spolupráce s cieľom odovzdania skúseností slovenskej vlády a diplomacie z prístupového procesu do EÚ.
Klus rokoval tiež o možnostiach ďalšieho rozvoja medziparlamentnej spolupráce s predsedníčkou parlamentného Výboru pre zahraničné veci Mimi Kodheliovou a so šéfkou parlamentného Výboru pre európsku integráciu Rudinou Hajdariovou. Vyjadril nádej, že po vytvorení nového albánskeho parlamentu po voľbách privíta delegáciu tamojších poslancov na návšteve v Bratislave.