Veď napríklad v roku 2019 navštívilo uzavretú oblasť bývalej elektrárne v Černobyle zhruba 150 000 návštevníkov z celého sveta. Ak v kútiku duše túžite navštíviť práve toto miesto, pripravte si pár stoviek eur a pevné topánky. Na vlastné oči uvidíte, ako sa miesto najhoršej jadrovej katastrofy spôsobenej človekom premenilo za 35 rokov. Je to však bezpečné? Oplatí sa riskovať zdravie, aby ste na vlastnej koži zažili Černobyľ?
V osudnú noc z piatka na sobotu 26. apríla 1986 sa na reaktore číslo 4 v jadrovej elektrárni Vladimíra Iľjiča Lenina v Černobyle robila dlho odkladaná skúška. Pre viaceré pochybenia personálu i nedostatky v konštrukcii samotného reaktoru došlo o 1:23:48 hod. k prehriatiu a následne k explózii reaktora typu RBMK-1000. Do vzduchu a okolia sa uvoľnil rádioaktívny oblak, ktorý zamoril nielen bezprostredné okolie, ale zasiahol aj Bielorusko, Rusko a hlavne oblasti smerom na západ a sever. Zaznamenali ho v Škandinávii i na našom území.
Nehoda zruinovala ekonomiku
Príslušné úrady a hlavne sovietska vláda spočiatku celý rozsah havárie nepoznali a neskôr sa ho snažili utajiť. Nehodu priznali až po otázkach zahraničných vlád a tlače. Pre utajovanie sa napríklad nezačala evakuácia obyvateľov z okolia už v deň nehody. V nasledujúcich mesiacoch a rokoch musel Sovietsky zväz vynaložiť obrovské finančné, materiálne i ľudské zdroje na zmiernenie následkov udalosti a poškodený reaktor uzavrel v dočasnom sarkofágu. Pre nedostatok elektrickej energie pracovali ostatné reaktory v elektrárni až do roku 2000.
Onedlho sa ukázalo, že dočasný sarkofág bude potrebovať urýchlene náhradu. Nový, oceľový kryt so životnosťou 100 rokov bol nakoniec dokončený po deviatich rokoch stavby až v roku 2019. Stál dve miliardy eur a na jeho výstavbe sa podieľalo viac než 40 štátov.