Prokurátor podal na bratislavský okresný súd obžalobu Kočnera za zločin marenia spravodlivosti v štádiu pokusu. Kočner sa ho mal dopustiť písaním takzvaných motákov, ktoré mal tajne posielať z väzby svojmu vtedajšiemu dôverníkovi Petrovi Tóthovi, ale napríklad aj rodine.
Obžalobu potvrdila televízii Markíza krajská prokuratúra v Trenčíne. Kočner na ručne písaných odkazoch, ktoré mal tajne posielať z väzenskej cely Tóthovi, spomínal viaceré vysokopostavené osoby, ktoré mu mali pomôcť dostať sa z väzenia. Tóth ho však zradil, Kočnerove motáky odovzdal polícii a začal proti nemu svedčiť.
Kočner je spolu s bývalým šéfom Markízy Pavlom Ruskom odsúdený na 19-ročný trest v kauze falšovania zmeniek tejto televízie. V prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je podľa súdu nevinný, hoci toto rozhodnutie ešte nie je právoplatné. Čaká sa totiž na Najvyšší súd, ktorý to môže zvrátiť. Posielanie motákov z väzby Kočner už dlhšie popiera.
„Ja nepotrebujem pomoc nikoho,“ odvetil v septembri 2019 na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu, či žiadal z väzby o pomoc Roberta Fica, Roberta Kaliňáka či Dušana Kováčika. V samotných motákoch sa mal Kočner okrem iného hnevať, ako je možné, že ho ústavný sudca Mojmír Mamojka neprepustil z väzby. „Chcel by som vedieť od kamoša, prečo Mamojka zlyhal!!! Takže by som rád dostal odpoveď. Mal to RF vyriešiť! Chcem vedieť, prečo sa na to vyje...“ písal Kočner Tóthovi.
Motáky smerovali aj jeho rodine, kde písal o tom, ako sa majú postaviť k luxusným bytom. Kočnera bude v kauze motáky zastupovať advokát Michal Mandzák. Ten nepripúšťa iný scenár ako víťazstvo svojho klienta. „V danej trestnej veci neprichádza do úvahy iné rozhodnutie ako zastavenie trestného stíhania alebo oslobodenie,“ napísal Novému Času.