Odpovede minimálne na niektoré z týchto otázok by sme sa mohli dozvedieť už tento týždeň. Ako v pondelok pre Nový Čas potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, rezort plánuje tento týždeň predložiť tieto návrhy na rokovanie vlády. Detaily stále finalizuje a zatiaľ nechce zverejňovať. Po zmenách už dlhšie volajú mnohí odborníci. Analytik Martin Smatana napríklad tvrdí, že vyžadovanie negatívnych testov už v súčasnosti pomaly stráca svoj význam.
1. Automat sa zmení pre britský variant
Už tento týždeň by sme mohli poznať aj nový súbor podmienok, na základe ktorých sa budú opatrenia proti šíreniu koronavírusu na Slovensku priebežne uvoľňovať alebo, naopak, sprísňovať v nadväznosti na aktuálnu epidemickú situáciu. Návrh nového COVID automatu z dielne konzília odborníkov už je na svete, čaká sa na to, či a v akej podobe ho odsúhlasí vláda. Členka konzília, epidemiologička Henrieta Hudečková hovorí, že isté je to, že oproti minuloročnej prvej vlne teraz bude uvoľňovanie opatrení o niečo zložitejšie.
„Uvoľňovanie opatrení sa muselo nastaviť inak ako pred rokom. Pred rokom sme tu mali čínsky vírus, teda pôvodný SARS-CoV-2, a tiež sme mali inú epidemiologickú situáciu. Teraz máme 90-percentné pokrytie britským mutantom, čo je pomerne veľa, a vlastnosti britského mutantu sú iné,“ upozorňuje. Do tejto rovnice podľa nej treba zarátať aj vyššiu chorobnosť, vrátane mladších vekových skupín. „Preto bol navrhnutý pozvoľnejšie a detailnejšie špecifikuje aktivity, ktoré zahŕňa COVID automat,“ uzatvára.
2. Pandemický zákon namiesto núdzového stavu
Pandemický zákon mnohí politici aj odborníci presadzujú ako najschodnejšiu alternatívu k súčasnému núdzovému stavu. Na základe takéhoto zákona budú môcť v čase pandémie upravovať nariadenia vplývajúce na zdravotný stav obyvateľstva bez potreby stále predlžovať núdzový stav. Pandemický zákon už podľa našich informácií vzniká v zrýchlenom konaní v réžii ministerstiev zdravotníctva a spravodlivosti. Veľkú kritiku zo strany opozície už teraz vyvoláva fakt, že súčasťou bude aj zákaz zhromažďovania. „Ak to tam dáte, tak to ide okamžite na Ústavný súd a ľudia pôjdu do ulíc,“ varoval poslanec Smeru Ľuboš Blaha. Poslanec OĽaNO Milan Vetrák mu oponoval, že rovnaké opatrenie je aj v českom pandemickom zákone spolu s testovaním, a v ČR proti tomu nikto neprotestoval, dokonca ani opozícia.