3. V čakárni na očkovanie je málo ľudí
Po mesiacoch, keď vakcíny chodili v menších počtoch, nás v máji čaká až 1,5 milióna dávok, pričom 1,1 milióna bude od Pfizeru. Šéf NCZI Róbert Suja upozorňuje, že sa však črtá iný problém. „Miera registrácie je extrémne nízka. Keby som zobral subjektívny pohľad, tak miera zaočkovanosti na Slovensku nedosiahne 38 %. Optimistický by predpokladal, že miera registrácie bude na úrovni 50-tisíc týždenne, tak v auguste by sme mohli dosiahnuť 48 %, čo nedosiahneme ani kritickú masu,“ upozorňuje šéf NCZI. „V súčasnosti je v čakárni 258-tisíc ľidí na prvú dávku. Pokiaľ sa nič nezmení, tak o 3-4 týždne môžeme zatvárať vakcinačné centrá,“ šokuje s tým, že najdlhšie sa čaká na Pfizer v Trenčíne, Trnave, Banskej Bystrici.
4. Celoplošné testy už sú neaktuálne
Hoci pravidlá testovania prešli výraznými zmenami už v pondelok, pre niektoré skupiny obyvateľstva či v niektorých regiónoch je stále potrebný negatívny test nie starší ako sedem dní. Úplné zmeny plánuje štát už niekoľko týždňov. Podľa analytika Martina Smatanu má systém testovania, ktorý vyžadoval negatívny test nie starší ako 7, 14 alebo 21 dní, „opodstatnenie jedine v prípade, ak je zákaz vychádzania a prísne opatrenia“.
„Po uvoľnení opatrení však takéto testovanie stráca zmysel, lebo človek má oveľa viac príležitostí, kde sa môže potenciálne nakaziť a 7-dňový test už je len minimálnou garanciou ,bezpečnosti´ danej osoby,“ hovorí Smatana. Práve z tohto dôvodu podľa neho viaceré krajiny, ako napríklad Rakúsko, Nemecko či Anglicko, nemajú povinné testovanie pre všetkých obyvateľov, ale vyžadujú testy pri niektorých činnostiach, kde sa len ťažko zaručí epidemiologický štandard, a tiež testujú populáciu, ktorá má minimálne percento zaočkovanosti, teda primárne školy. Podľa Smatanu však nemožno od testovania upustiť úplne, lebo stratíme prehľad o tom, ako na tom sme.