Spoločnosť spresnila, že testovať sa bude "účinnosť (a) bezpečnosť" vakcíny, pričom účastníci budú dostávať buď vakcínu, alebo placebo, a to v dvoch dávkach s odstupom 21 dní. Účastníci budú sledovaní až dva roky po podaní injekcií.
Vakcína spoločnosti Novavax nie je zatiaľ povolená v žiadnej krajine, a to ani na očkovanie dospelých. Spoločnosť však plánuje "v druhom štvrťroku 2021" podať žiadosť o povolenie na núdzové použitie v Británii, po ktorej by mali nasledovať USA.
Koncom januára spoločnosť Novavax oznámila, že klinické štúdie jej vakcíny uskutočnené v Británii na vzorke 15 000 dospelých preukázali účinnosť vakcíny 89,3 percenta.
Vakcína Novavax využíva odlišnú technológiu ako očkovacie látky, ktoré sa už bežne používajú vo svete: je založená na proteíne vyrobenom zo sekvencie RNA prvého kmeňa koronavírusu.
Táto očkovacia látka sa môže skladovať pri teplote od 2 do 8 stupňov Celzia.
O schválenie svojej vakcíny proti novému koronavírusu aj pre deti vo veku od 12 do 15 rokov požiadalo minulý týždeň Európsku agentúru pre lieky (EMA) aj konzorcium Pfizer/BioNTech. Vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech sa zatiaľ môžu očkovať osoby nad 16 rokov.
Testovanie svojich vakcín pre ich použitie u dospievajúcej mládeže uskutočňujú aj ďalšie farmaceutické spoločnosti, napríklad Moderna či Johnson & Johnson.
Povolenie použitia vakcín proti covidu u detí sa považuje za zásadný krok smerom k dosiahnutiu kolektívnej imunity. V porovnaní s dospelými ochorie na covid oveľa menej detí, pričom väčšina z nich má počas choroby mierne či žiadne príznaky. Deti však môžu byť infikované a vírus šíriť ďalej, poznamenala AFP.