Koniec epidémie potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá pochválila KDR, že ju zvládla do troch mesiacov, uviedla agentúra AFP.
Toto závažné nákazlivé ochorenie sa prvýkrát zistilo 7. februára v provincii Severné Kivu ležiacej na východe KDR. Práve tam sa vlani v júni skončila 22 mesiacov trvajúca epidémia s 2 287 obeťami na životoch, čo je najhoršia bilancia v histórii KDR.
V poradí dvanástu epidémiu eboly od objavenia tejto choroby v roku 1976 sa podarilo potlačiť vďaka očkovaniu, uviedol nový minister zdravotníctva KDR Jean-Jacques Mbungani. Napriek tomu, že epidémia eboly bola vyhlásená za skončenú, Mbungani vyzval obyvateľov, aby zostali ostražití a uviedol, že dozorné tímy budú naďalej spolupracovať s miestnymi zdravotníckymi úradmi na monitorovaní ďalších možných prípadov.
Výskyt eboly kolidoval v KDR s pandémiou vyvolanou koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý bol doteraz testami zistený u takmer 30 000 ľudí, pričom u 768 sa choroba COVID-19 skončila smrťou.
Koniec 11. epidémie eboly, ktorá si od júna 2020 vyžiadala životy 55 ľudí, oznámili úrady KDR vlani v novembri. Ochorenie sa podľa WHO podarilo zastaviť pomocou očkovania podobne ako počas predchádzajúcej epidémie. Tá sa začala v auguste 2018 a vyžiadala si 2 277 úmrtí.
Prvýkrát bola ebola zaznamenaná vo vtedajšom Zaire v roku 1976 a názov dostala podľa jednej z tamojších riek. Ebola je jednou z najobávanejších chorôb na svete. Je vysoko nákazlivá a smrtnosť dosahuje až 90 percent. Prvotné symptómy eboly môžu pripomínať chrípku. Ebolavírus spôsobuje horúčky a potom vnútorné a vonkajšie krvácanie, neskôr začínajú zlyhávať vnútorné orgány.