Či už je na vine nevhodná poloha vášho bytu, celkom obyčajná zábudlivosť alebo vám chýba povestný šiesty zmysel pre pestovanie rastlín, nezúfajte!
Vrhnite sa na net, prelistujte zopár záhradkárskych časopisov alebo navštívte špecializované centrum a dajte si poradiť, aké kvety majú šancu prežiť v podmienkach, ktoré ste im schopní vytvoriť. Zoznam izbových rastlín, ktoré sa zaobídu s minimom starostlivosti, je dostatočne pestrý a aj dlhý, a tak niet pochýb, že v ňom objavíte práve tie vaše kvetiny. Ak si teda neviete predstaviť obydlie bez kúska zelene, zadovážte si takú, ktorá znesie vašu dlhšiu neprítomnosť, občasnú zálievku, nedostatok svetla a trebárs aj teplo sálajúce z radiátora. Súčasný životný štýl nás núti tráviť čoraz viac času pod strechou, a tak domáca, hoci aj minidžungľa, predstavuje taký potrebný protipól a možnosť relaxu.
Môžu byť aj umeliny
Poslednou možnosťou je siahnuť po umelých rastlinách, ktoré stačí raz za čas oprášiť. Ak sa často zdržujete na cestách a domov zavítate málokedy, pestovateľských ambícií sa radšej vzdajte. Pre tých, ktorí si dokonalý interiér bez živých kvetov nevedia predstaviť a necítia sa inak doma, je tu možnosť starostlivo zvážiť výber izbových rastlín, ktoré v relatívnom zdraví prežijú, aj keď im budú venovať menej pozornosti.
- Ak máte tmavý byt, neznamená to, že sa musíte zriecť kvetov, aj keď výber býva v tomto prípade tvrdým orieškom.
- Osobitnou kapitolou sú ľudia, ktorí sa pre množstvo práce doma zdržujú veľmi málo, ale napriek tomu túžia mať v byte kúsok prírody.
- Nie každý má talent na pestovanie zelene, a tak by si tí, ktorým uhynie napriek snahe každý kvet, mali zvoliť odolné druhy, ktoré len tak niečo nezlomí.
- Do poslednej kategórie spadajú tí, ktorým dobré predsavzatia vydržia týždeň-dva a potom na ne jednoducho pozabudnú.
Sedem statočných
- Starý známy gumovník (Ficus elastica), ktorý nesmel chýbať v 70. rokoch v žiadnom interiéri, slávi comeback nielen vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu, ale najmä nenáročnosti. Prosperuje totiž aj v tmavých kútoch, potrebuje málo vody a netreba ho ani zrezávať či tvarovať. Počas vašej dovolenky alebo dlhšej pracovnej cesty sa bez nej dokonca zaobíde úplne, a pokiaľ teplota v miestnosti neklesne pod kritických 10 stupňov Celzia, bude sa mu dariť priam skvele.
- Aloa barbadoská (Aloe vera) má iba jednu skromnú podmienku – k spokojnému životu potrebuje dostatok svetla, ale to je všetko. Nevyžaduje pravidelnú ani bohatú zálievku (darí sa jej podľa pravidla „čím menej vody, tým lepšie“) a navyše zlepšuje klímu v miestnosti, pretože pôsobí ako fi lter, ktorý vychytáva škodlivé látky v ovzduší. V interiéri sa uplatní aj ako atraktívny solitér.
- Jatrofa podagrová (Jatropha podagrica) na prvý pohľad upúta svojím bizarným zjavom – z diaľky totiž pripomína fľašu. Nezaostávajú však ani jej listy a kvety, ktoré trónia navrchu rastlinky. Potrebuje dostatok miesta, aby sa mohla vyvíjať, ale tým sa jej nároky končia. Bez problémov znáša aj suchý vzduch a teplo z vykurovacích telies.
- Kaktusy, ak dodržíte niekoľko pravidiel, napríklad slnečné stanovisko, vám budú robiť radosť. Jednak im častá zálievka škodí, a tak sa nič nestane, ak ju hodíte na čas za hlavu, a navyše sú aj vďačným zberateľským objektom. V poslednom čase sa v súvislosti s týmito pichľavými rastlinkami uchytilo pomenovanie „clubbing“, čo vyjadruje, že jeden kaktus neukáže tak ako skupinka. Okrem toho – s citom naaranžovaný klub poslúži aj ako živá skulptúra.
- Svokrine jazyky (Sansevieria cylindrica, ale aj ďalšie bežnejšie druhy) sú tiež nenáročným a vďačným objektom, ktorý nevyžaduje neustálu opateru a navyše sa dá zakomponovať do interiéru. Mečovité, pravidelne usporiadané listy pripomínajú umelecké dielo. Rastline sa darí bez pravidelnej zálievky a bez problémov prežije aj v malej nádobe, ale vyžaduje dostatok svetla.
- Tilandsie (napríklad Tillandsia usneoides) nepotrebujú zeminu, a teda ani nádobu. Patria k epifytickým rastlinám, ktoré si výživné látky dokážu získavať zo vzduchu. Z času na čas, najlepšie raz do týždňa, ich treba rosiť alebo ponoriť do vlažného kúpeľa z mäkkej, najlepšie dažďovej vody. Rastlinám sa bude dariť, ak ich v byte zavesíte na svetlejšie stanovisko.
- Hovea Fosterova (Howeia fosteriana) prosperuje na svetlom a vzdušnom stanovisku, uprednostňuje len miernu zálievku – premokrenie neznáša, substrát môže občas aj preschnúť.
Ďalšie tipy na nenáročné rastliny
- Zamioculcas
- Haemanthus („slonie ucho“)
- Zelenec
- Mliečnik (prýštec živicový)
- Juka
- Krasula (tučnolist)
- Echevéria úhľadná
- alebo hrbatokvetá
- Havortia pásikavá
- Parohatka
- Kalanchoa
- Lopatkovec
- Syngónium
- Zelenec
- Dracéna
- Alokázia
- Slonia noha