Zomrel sklamaný a opustený. Známy filmový a divadelný herec si na dôchodku musel zvyknúť na nezáujem okolia a na fakt, že už nemá priateľov.
Posledné roky to vyzeralo tak, že sa legendárny Prašivec z filmového hitu Medená veža prepadol pod zem. Dlhé roky ťažko chorého a najmä zatrpknutého herca nebolo vidieť. Nikdy vraj neprekonal obrovské sklamanie, keď na vrchole hereckej kariéry dostal začiatkom deväťdesiatych rokov výpoveď v divadle Nová scéna, kde pôsobil niekoľko desaťročí. „Vlastne ma vyhodili spolu s Ivanom Krivosudským, čo sa ma, samozrejme, veľmi dotklo," vysvetľoval herec dôvody svojho smútku v jednom z mála rozhovorov v roku 2005.
S bývalými kolegami sa Ďuso, ako ho všetci familiárne volali, posledné roky života vôbec nestretával. „Načo? Už sme si povedali všetko. Najlepších priateľov som mal Krivosudského, Polónyiho a Müllera, ktorý už však nežije. Zasiahlo ma množstvo rán. Už sa nemám prečo smiať," pesimisticky videl svoju situáciu dôchodca Vašek, ktorý mal okrem psychických rán na duši aj veľké zdravotné problémy.
Ukážka z filmu Pacho, hybský zbojník
Podľa dostupných informácií mal na sklonku života v dôsledku pokročilého štádia osteoporózy veľké ťažkosti s chôdzou. Okrem toho podstúpil náročnú operáciu očí. Bohém Vašek, ktorý bol v časoch najväčšej slávy zvyknutý na spoločenský život, pri ktorom nechýbali alkohol a cigarety, nakoniec skončil osamelý, zavretý v jednoizbovom byte na bratislavských Ostredkoch. Starala so oňho len najbližšia rodina. Po smrti o generáciu mladšej druhej manželky Aleny († 53) v roku 2003 ostal v kontakte hlavne s dcérou z druhého manželstva, Vierou.Július Vašek, jedna z najväčších hviezd československého filmu a divadla, si napriek rokom stráveným v ústraní len ťažko zvykal na nezáujem okolia.
Po rokoch samoty začiatkom februára príjemne prekvapil priaznivcov svojím účinkovaním v relácii STV Takí sme boli. V spomienkovom programe Milana Kňažka si ho ako hosťa pozval český herec Jaromír Hanzlík, s ktorým si zahral vo filme Otakara Vávru Romance pro křídlovku (1966). Nik netušil, že toto vystúpenie bude jeho posledným.
MAJSTER NEGATÍVNYCH POSTÁV
Július Vašek sa narodil 29. decembra 1926 v Nových Zámkoch. Po skončení herectva na bratislavskom konzervatóriu v roku 1954 debutoval filmom Drevená dedina, ktorý bol adaptáciou románu Františka Hečka. Spolu nakrútil vyše päťdesiat filmov, v ktorých mu režiséri väčšinou prisúdili negatívne postavy. Nezabudnuteľný výkon podal v československých filmoch Kapitán Dabač (1959), Romance pro křídlovku (1966) či Pacho, hybský zbojník (1975).Vašeka azda najviac preslávila postava Prašivca v snímkach Martina Hollého Medená veža (1970) a Orlie pierko (1971). Práve začiatkom 70. rokov prežíval Július Vašek najúspešnejšie obdobie kariéry. Nezabudnuteľný je aj jeho výkon v postave Pančuchu v ďalšej adaptácii románu Františka Hečka Červené víno (1976). Poslednú väčšiu filmovú príležitosť dostal v roku 1995 v českom sci-fi filme Poslední přesun. Július Vašek zomrel 1. mája 2009 v Bratislave.
POSLEDNÁ ROZLÚČKA BUDE VO ŠTVRTOK
Posledná rozlúčka s dlhoročným členom Divadla Nová scéna a vynikajúcim hercom Júliusom Vašekom bude vo štvrtok 7. mája o 9:00 v Divadle Nová scéna a o 12:30 v bratislavskom Krematóriu.
Ukážka z filmu Medená veža
Kapitán Dabač